U znak sećanja na podršku u Prvom svetskom ratu: Francuska pokreće obnovu spomenika na Kalemegdanu
Podignut 11. novembra 1930. godine
Otpravnik poslova Ambasade Francuske u Srbiji Nikola Faj i vršilac dužnosti direktora Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda Olivera Vučković potpisali su danas Sporazum o finansiranju kojim se Zavodu prenose sredstva prikupljena u Francuskoj za obnovu Spomenika zahvalnosti toj zemlji.
Novi izgled KULE BEOGRAD: Iznosiće 168 metara i biće povezana sa tržnim centrom (FOTO/VIDEO)
Faj je podsetio na značaj koji za srpski i francuski narod ima Spomenik na Kalemegdanu, koji je podigla Kraljevina Jugoslavija 11. novembra 1930. godine u znak sećanja na francusku podršku Srbiji tokom Prvog svetskog rata.
On je rekao da je zub vremena nagrizao Spomenik - korozija je oštetila njegovu metalnu konstrukciju dok je postolje od kamena oštećeno vodom koja ulazi kroz pukotine na spojevima što slabi strukturu i postepeno menja skulpturu.
Unutrašnjost postolja od betona, prema njegovim rečima, takođe bi mogla biti ostećena zbog prodiranja vode.
Faj je podsetio da je 2012. godine na osnovu studije koju su izradili ministarstava odbrane Francuske i Srbije, procenjeno da je za obnovu Spomenika potrebno 400.000 evra, te je Francuska predložila da priloži polovinu te sume.
Ambasada Francuske u Beogradu, Ministarstvo spoljnih poslova i udruženje "Souvenir francais" organizovali su sakupljanje dobrovoljnih priloga tokom 2015. i 2016. godine.
Prva slika novih autobuskih stanica koje se postavljaju na Terazijama (FOTO)
Prikupljeno je više od 200.000 evra, od toga Ministarstvo odbrane sakupilo je 40.000 evra, šest poslanika 42.000 evra, tri francuska grada (Arl, Le Krezo i Siren) 5.000 evra, 11 preduzeća 48.500 evra, četiri udruženja 50.350 evra i 47 pojedinaca 23.400 evra.
Danas potpisani sporazum, prema rečima Faja, omogućava da se prikupljena sredstva prenesu Zavodu za zaštitu spomenika kako bi javna nabavka bila zakazana što pre da bi Spomenik zahvalnosti Francuskoj bio obnovljen u drugoj polovini naredne godine na stogodišnjicu završetka Prvog svetskog rata i oslobođenja Beograda.