BEOGRAD FINANSIRA VANTELESNU OPLODNJU: Nova nada za 100 parova, poznati detalji
Uslov da su prvo dete dobili prirodnim putem i da žena nije starija od 42 godine
Tokom leta biće raspisan javni poziv za finansiranje vantelesne oplodnje parovima koji, zbog sekundarnog steriliteta, ne mogu da dobiju drugo dete. Iz gradske kase je za ove namene odvojeno 30 miliona dinara pa se očekuje da će biti moguće da oko 100 parova, koji su već jednom postali roditelji prirodnim putem, dobije novčanu pomoć za pokušaj vantelesne oplodnje (VTO) za dobijanje drugog deteta.
NAJEZDA ŠKORPIJA U CENTRU BEOGRADA! Ljudi u panici, ne mogu da se odbrane - stručnjaci otkrivaju da li preti opasnost
SPOMENIK BRANKU PEŠIĆU NA VELIKOM TRGU: U čast jednom od najpoznatijih Zemunaca i gradonačelnika Beograda
Mobilni punkt za vakcinaciju danas u Zemunu i Batajnici: Građani mogu da biraju između ove dve vakcine!
Prema rečima dr Vere Dražić, sekretara za zdravstvo, RFZO izdvaja novac za pokušaj VTO za dobijanje drugog deteta porodicama, koji su istom procedurom već dobile bebu, pa je Grad odlučio da pomogne roditeljima koji, zbog nastanka sekundarnog steriliteta, nisu u mogućnosti da dobiju drugo dete.
- Odluka stupa na snagu sedam dana po objavljivanju u "Službenom glasniku", a posle počinje zakonska procedura za raspisivanje javnog poziva i izbor parova - kaže Dražićeva.
- Javljali su nam se roditelji koji se suočavaju sa ovim problemom, a i Udruženje "Šansa za roditeljstvo" nam je uputilo predlog. Sekundarni sterilitet je postao čest problem mladih parova, pa smo rešili da im na ovaj način pomognemo u pokušaju da prošire porodicu.
Dražićeva navodi da su kriterijumi da je par prvo dete dobio prirodnim putem, da je prošlo četiri godine od ustanovljenja steriliteta, da žena nije starija od 42 godine, kao i da je reč o državljanima Srbije koji imaju prebivalište na teritoriji Beograda najmanje godinu dana pre dana podnošenja prijave.
Ona navodi da sada Grad ne finansira pokušaj vantelesne oplodnje za rađanje prvog deteta. U zavisnosti od broja prijavljenih koji ispunjavaju uslove, znaće se da li će biti uključene i privatne klinike.
- Pozdravljamo odluku Grada da finansira sekundarni sterilitet, ali smatramo da je prvo trebalo da se izađe u susret parovima koji nemaju dece - smatra Sandra Jovanović, predsednica Udruženja "Šansa za roditeljstvo".
- Postavlja se pitanje kako će se dokazati kada je ustanovljen sekundarni sterilitet, jer je to veoma teško. Parovi, recimo, pokušavaju da dobiju bebu šest meseci i ništa se ne dešava, pa onda misle da se radi o sterilitetu. Međutim, sekundarni sterilitet mora imati medicinsku potporu - ako je žena imala vanmateričnu prvu trudnoću, pa joj je odstranjen jajovod, probleme sa hormonima ili je muškarac zbog neke teže bolesti postao neplodan.
Kako ističe Jovanović, među predlozima udruženja Gradu, jeste i da se izdvoji novac i za pokušaj VTO zbog sekundarnog seriliteta, ali to nije među prioritetima. Ne osporavajući dobre namere nadležnih, ona navodi da je pre trebalo da se pomogne parovima koji još nisu postali roditelji.
Statistika beleži da čak svaki šesti par u Srbiji ima problem sa začećem, tako da sterilitet pogađa između 14 i 20 odsto parova. Gotovo identično je sterilitet zastupljen i kod muškaraca i kod žena, a uzroci mogu biti biološki, genitalni, vezani za ranije bolesti, povrede, upotrebu lekova i psihička stanja. Takođe, kod žena problem mogu biti godine, ali i stil života - napetost i stres, gojaznost, ishrana, kofein, nikotin, alkohol, droge, steroidi. U 10 odsto slučajeva ne može se dati egzaktno objašnjenje uzroka, pa se odgovor traži kod psihijatara. Grad je finansirao četvrti pokušaj vantelesne oplodnje za 128 parova koji nemaju dece i do sada je rođeno osam beba.