БЕОГРАД ФИНАНСИРА ВАНТЕЛЕСНУ ОПЛОДЊУ: Нова нада за 100 парова, познати детаљи
Услов да су прво дете добили природним путем и да жена није старија од 42 године
Током лета биће расписан јавни позив за финансирање вантелесне оплодње паровима који, због секундарног стерилитета, не могу да добију друго дете. Из градске касе је за ове намене одвојено 30 милиона динара па се очекује да ће бити могуће да око 100 парова, који су већ једном постали родитељи природним путем, добије новчану помоћ за покушај вантелесне оплодње (ВТО) за добијање другог детета.
НАЈЕЗДА ШКОРПИЈА У ЦЕНТРУ БЕОГРАДА! Људи у паници, не могу да се одбране - стручњаци откривају да ли прети опасност
СПОМЕНИК БРАНКУ ПЕШИЋУ НА ВЕЛИКОМ ТРГУ: У част једном од најпознатијих Земунаца и градоначелника Београда
Мобилни пункт за вакцинацију данас у Земуну и Батајници: Грађани могу да бирају између ове две вакцине!
Према речима др Вере Дражић, секретара за здравство, РФЗО издваја новац за покушај ВТО за добијање другог детета породицама, који су истом процедуром већ добиле бебу, па је Град одлучио да помогне родитељима који, због настанка секундарног стерилитета, нису у могућности да добију друго дете.
- Одлука ступа на снагу седам дана по објављивању у "Службеном гласнику", а после почиње законска процедура за расписивање јавног позива и избор парова - каже Дражићева.
- Јављали су нам се родитељи који се суочавају са овим проблемом, а и Удружење "Шанса за родитељство" нам је упутило предлог. Секундарни стерилитет је постао чест проблем младих парова, па смо решили да им на овај начин помогнемо у покушају да прошире породицу.
Дражићева наводи да су критеријуми да је пар прво дете добио природним путем, да је прошло четири године од установљења стерилитета, да жена није старија од 42 године, као и да је реч о држављанима Србије који имају пребивалиште на територији Београда најмање годину дана пре дана подношења пријаве.
Она наводи да сада Град не финансира покушај вантелесне оплодње за рађање првог детета. У зависности од броја пријављених који испуњавају услове, знаће се да ли ће бити укључене и приватне клинике.
- Поздрављамо одлуку Града да финансира секундарни стерилитет, али сматрамо да је прво требало да се изађе у сусрет паровима који немају деце - сматра Сандра Јовановић, председница Удружења "Шанса за родитељство".
- Поставља се питање како ће се доказати када је установљен секундарни стерилитет, јер је то веома тешко. Парови, рецимо, покушавају да добију бебу шест месеци и ништа се не дешава, па онда мисле да се ради о стерилитету. Међутим, секундарни стерилитет мора имати медицинску потпору - ако је жена имала ванматеричну прву трудноћу, па јој је одстрањен јајовод, проблеме са хормонима или је мушкарац због неке теже болести постао неплодан.
Како истиче Јовановић, међу предлозима удружења Граду, јесте и да се издвоји новац и за покушај ВТО због секундарног серилитета, али то није међу приоритетима. Не оспоравајући добре намере надлежних, она наводи да је пре требало да се помогне паровима који још нису постали родитељи.
Статистика бележи да чак сваки шести пар у Србији има проблем са зачећем, тако да стерилитет погађа између 14 и 20 одсто парова. Готово идентично је стерилитет заступљен и код мушкараца и код жена, а узроци могу бити биолошки, генитални, везани за раније болести, повреде, употребу лекова и психичка стања. Такође, код жена проблем могу бити године, али и стил живота - напетост и стрес, гојазност, исхрана, кофеин, никотин, алкохол, дроге, стероиди. У 10 одсто случајева не може се дати егзактно објашњење узрока, па се одговор тражи код психијатара. Град је финансирао четврти покушај вантелесне оплодње за 128 парова који немају деце и до сада је рођено осам беба.