VIDI LABUDA: Meštane leve obale Dunava napala najezda labudova - ima ih svuda (FOTO)
Mladi labudovi moraju da beže od krvoločnih majki, pa tako često skrenu gde ne treba.
Krajem septembra, tokom oktobra i dela novembra mladi labudovi sleću po urbanim sredinama, jer ih zbog sezone parenja roditelji teraju od sebe. To znači pune ruke posla za Borčance, stanovnike Koteža, Padinske skele... pošto im labudovi kao nezvani gosti upadaju u dvorišta, škole, svrate i do benzinske pumpe. Ženke labudova su toliko krvoločne tokom parenja da su u stanju da ubiju poslednjeg mladog labuda koji ne ode od njih.
Neiskusni mladi labudovi prvi put bez roditelja poleću u novi život i tada neki od njih gube orjentaciju i sleću po naseljenim mestima misleći da je blješteći asfalt površina vode.
Nezvani gost ŠOKIRAO stanare zgrade u Beogradu: Samo im je još on falio
HAOS U RADNJI NA BANOVOM BRDU: Muškarac pobesneo jer su mu rekli da STAVI MASKU - pogledajte šta je uradio
VOZAČI U BEOGRADU TESTIRAJU NOVI NAČIN VOŽNJE: Vozi i drži šolju kafe pozadi - ne sme da se prospe (FOTO)
- Jedan labud je za vikend pao u dvorište osnovne školi u Padinskoj skeli, drugi labud je pao u dvorište kod Zbega jedne privatne kuće, a treći je pao na ulicu iza benzinske pumpe u naselju Kotež - rekli su iz EKO centra.
On kaže da zbrinjavanje labudova rade od 2016. godine u saradnji sa Zavodom za zaštitu prirode.
- Prošle godine je bilo preko 50 zbrinjavanja pretežno mladih labudova. Tako da i ove godine očekujemo više jer više ljudi zna za nas, javljaju se preko telefona koji smo dali medijima, ali i preko naše Fejsbuk stranice - objasnio je sagovornik.
- Zato molimo građane leve obale Dunava da ako se ovako nešto desi u vašem okruženju, odmah pozovete broj telefona našeg udruženja 064-0620344 i do našeg dolaska zbrinete labuda da ga ne bi napali ulični psi, ili da ga slučajno ne udari neki auto.
On kaže da labudove hvataju mrežom i da prilikom procesa treba voditi računa da se labudu ne povrede krila.
- Mi imamo mrežu. Kada je bacimo na njih, oni ne mogu da rašire krila i ona se skupe. Najopasnije je kada labuda hvatate rukom jer trebate da vodite računa da mu ne slomite krila. Potom ga bezbedno izvadimo i ubacimo u kavez koji se nalazi na kamionu. Zatim ga odnesemo na ponton pored vode i onda stavimo kavez na ponton, otvorimo vrata i on izađe - kaže sagovornik.
Apeluji i da ne dolazite u kontakt sa labudovima bez zaštitne maske i rukavica zbog ptičjeg gripa, iako on nije prenosiv na čoveka.