ВИДИ ЛАБУДА: Мештане леве обале Дунава напала најезда лабудова - има их свуда (ФОТО)
Млади лабудови морају да беже од крволочних мајки, па тако често скрену где не треба.
Крајем септембра, током октобра и дела новембра млади лабудови слећу по урбаним срединама, јер их због сезоне парења родитељи терају од себе. То значи пуне руке посла за Борчанце, становнике Котежа, Падинске скеле... пошто им лабудови као незвани гости упадају у дворишта, школе, сврате и до бензинске пумпе. Женке лабудова су толико крволочне током парења да су у стању да убију последњег младог лабуда који не оде од њих.
Неискусни млади лабудови први пут без родитеља полећу у нови живот и тада неки од њих губе орјентацију и слећу по насељеним местима мислећи да је бљештећи асфалт површина воде.
Незвани гост ШОКИРАО станаре зграде у Београду: Само им је још он фалио
ХАОС У РАДЊИ НА БАНОВОМ БРДУ: Мушкарац побеснео јер су му рекли да СТАВИ МАСКУ - погледајте шта је урадио
ВОЗАЧИ У БЕОГРАДУ ТЕСТИРАЈУ НОВИ НАЧИН ВОЖЊЕ: Вози и држи шољу кафе позади - не сме да се проспе (ФОТО)
- Један лабуд је за викенд пао у двориште основне школи у Падинској скели, други лабуд је пао у двориште код Збега једне приватне куће, а трећи је пао на улицу иза бензинске пумпе у насељу Котеж - рекли су из ЕКО центра.
Он каже да збрињавање лабудова раде од 2016. године у сарадњи са Заводом за заштиту природе.
- Прошле године је било преко 50 збрињавања претежно младих лабудова. Тако да и ове године очекујемо више јер више људи зна за нас, јављају се преко телефона који смо дали медијима, али и преко наше Фејсбук странице - објаснио је саговорник.
- Зато молимо грађане леве обале Дунава да ако се овако нешто деси у вашем окружењу, одмах позовете број телефона нашег удружења 064-0620344 и до нашег доласка збринете лабуда да га не би напали улични пси, или да га случајно не удари неки ауто.
Он каже да лабудове хватају мрежом и да приликом процеса треба водити рачуна да се лабуду не повреде крила.
- Ми имамо мрежу. Када је бацимо на њих, они не могу да рашире крила и она се скупе. Најопасније је када лабуда хватате руком јер требате да водите рачуна да му не сломите крила. Потом га безбедно извадимо и убацимо у кавез који се налази на камиону. Затим га однесемо на понтон поред воде и онда ставимо кавез на понтон, отворимо врата и он изађе - каже саговорник.
Апелуји и да не долазите у контакт са лабудовима без заштитне маске и рукавица због птичјег грипа, иако он није преносив на човека.