Glasački listić sa crtežima i porukama će biti priznat, ali samo pod OVIM uslovima
Mnogi na prethodnim izborima dopisivali ime Novaka Đokovića
Na glasačkom listiću možete da crtate i ispisujete parole i poruke srpskim političarima.
Pročitajte i:
Dozvoljeno je i da šarate i da dopisujete imena svojih junaka poput Novaka Đokovića, Betmena ili čak Baraka Obame. Takvi listići smatraće se važećim ali pod uslovom da ste prethodno ispravno zaokružili i podvukli ime kandidata za koga ste glasali.
Gotovo na svakim izborima u Srbije prosečno bude oko tri odsto nevažećih listića. Neki građani na birališta izlaze samo da bi preškrabali ceo listić ili imena svih kandidata, a ima i onih koji preko cele stranice ispisuju vulgarne poruke.
Ipak, sudeći prema Pravilima o radu biračkih odbora za sprovođenje beogradskih izbora, građanjima je prilikom glasanja dozvoljeno gotovo sve, ukoliko se sa glasačkog listića pouzdano može zaključiti za koga su se opredelili.
Građani glasaju zaokruživanjem rednog broja ispred imena učesnika na izborima. Dozvoljeno je međutim i podvlačenje kandidata i zaokruživanje ili podvlačenje imena ili dela imena predlagača kandidata.
Listić će biti proglašen važećim i ako su na njemu istovremeno zaokruženi i redni broj i naziv liste. Neće predstavljati problem ni ako se prilikom glasanja precrtaju nazivi lista ili rednih brojeva ispred njih drugih kandidata.
U usvojenom pravilniku stoji da će listić biti važeći uprkos "ispisanim i nacrtanim komentarima ili parolama".
Listić koji nije popunjen ili na kojem je zaokruženo više lista ili kandidata smatraće se nevažećim. Isto važi i u slučaju da je na njemu podvučeno više lista. Neće biti prihvaćen ni onaj iz koga nije jasno za koga se birač opredelio.
Bojan Klačar iz Cesida navodi da na svakim izborima bude između dva i po i tri odsto nevažećih glasačakih listića.
- Deo birača svesno preškraba listić, a deo ga nenamerno učini nevažećim. Pogrešno zaokruži svog kandidata, a onda zaokruži još jednog - kaže Klačar.