Гласачки листић са цртежима и порукама ће бити признат, али само под ОВИМ условима
Многи на претходним изборима дописивали име Новака Ђоковића
На гласачком листићу можете да цртате и исписујете пароле и поруке српским политичарима.
Прочитајте и:
Дозвољено је и да шарате и да дописујете имена својих јунака попут Новака Ђоковића, Бетмена или чак Барака Обаме. Такви листићи сматраће се важећим али под условом да сте претходно исправно заокружили и подвукли име кандидата за кога сте гласали.
Готово на сваким изборима у Србије просечно буде око три одсто неважећих листића. Неки грађани на биралишта излазе само да би прешкрабали цео листић или имена свих кандидата, а има и оних који преко целе странице исписују вулгарне поруке.
Ипак, судећи према Правилима о раду бирачких одбора за спровођење београдских избора, грађањима је приликом гласања дозвољено готово све, уколико се са гласачког листића поуздано може закључити за кога су се определили.
Грађани гласају заокруживањем редног броја испред имена учесника на изборима. Дозвољено је међутим и подвлачење кандидата и заокруживање или подвлачење имена или дела имена предлагача кандидата.
Листић ће бити проглашен важећим и ако су на њему истовремено заокружени и редни број и назив листе. Неће представљати проблем ни ако се приликом гласања прецртају називи листа или редних бројева испред њих других кандидата.
У усвојеном правилнику стоји да ће листић бити важећи упркос "исписаним и нацртаним коментарима или паролама".
Листић који није попуњен или на којем је заокружено више листа или кандидата сматраће се неважећим. Исто важи и у случају да је на њему подвучено више листа. Неће бити прихваћен ни онај из кога није јасно за кога се бирач определио.
Бојан Клачар из Цесида наводи да на сваким изборима буде између два и по и три одсто неважећих гласачаких листића.
- Део бирача свесно прешкраба листић, а део га ненамерно учини неважећим. Погрешно заокружи свог кандидата, а онда заокружи још једног - каже Клачар.