Opozicija je žrtva vlastite ambicije: Kako su DS i DJB-Dveri postali najveći gubitnici beogradskih izbora?
Među gubitnike spada i inicijativa "Ne davimo Beograd"
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković je kao najveće gubitnike beogradskih izbora označio DS, koaliciju Dveri-DJB i građansku inicijativu Ne davimo Beograd, dok je narod, kaže, ukazivanjem poverenja listi okupljenoj oko SNS pokazao da želi stabilnost i da veruje u njihovu viziju za Beograd.
Pročitajte i:
- Vučić podsetio šta je NAJGORI OBIČAJ kod Srba i OSRAMOTIO opoziciju koja je TERALA i VREĐALA novinare (VIDEO)
- (UŽIVO) BEOGRADSKI IZBORI: Sve što treba da znate o proteklim izborima u Beogradu
- Danas je za predsednika Srbije poseban dan, zbog kojeg ga je sinoć sačekalo iznenađenje, a nema veze sa izborima
Stanković je primetio da je podrška koju je dobila lista okupljena oko vladajuće stranke sada možda i najveća u savremenoj istoriji višestranačja u Srbiji.
Loš rezultat opozicije je, kazao je Stanković, posledica je nerealnih ambicija i nepoznavanja pisanih i nepisanih pravila koje važe u političkom životu.
Smatra da je među predstavnicima opozicije vlada nerealna euforija, a plasirana priča o sudbinskim izborima i početku promena u Srbiji bila je neutemeljena u realnoj podršci birača.
- Povoljni su samo rezultati koje su ostvarili Aleksandar Šapića i lista koju je predvodio Dragan Ðilas, jer će imati predstavnike u gradskoj skupštini. Ipak, i Ðilasova lista dobila je manje nego što je očekivala, a posebno je podbacila DS i koalicija DJB-Dveri - kaže Stanković.
Veliki "gubitnik" je DS, smatra on, jer je ta stranka u Beogradu uvek imala najjače uporište.
- To je svojevrsna politička kataklizma koja će verovatno imati direktne posledice i na status te stranke i na njenu budućnost, jer je malo verovatno da oni mogu politički da se vrate - navodi on.
Dodaje, da je gubitnik i lista "Ne davimo Beograd" koja je kao nekonvencionalna građanska inicijativa imala velike, ali nerealne ambicije.
- Svi predstavnici opozicije su bili negde žrtve i vlastite ambicije i nepoznavanja pisanih i nepisanih pravila koje važe u politčkom životu - kaže Stanković.
Činjenica da je od kandidovane 24, samo četiri liste prošlo cenzus pokazuje da je politička kultura još uvek nezrela za jednu ozbiljnu demokratsku političku utakmicu, smatra Stanković i dodaje da veliki broj lista pokazuje da ljudi nisu svesni koliko je poltika ozbiljan i zahtevan posao.
- Političke kampanje nisu improvizacija i to se može videti po Belom i DJB koji su bili moda za jedan izborni ciklus i očigledno da više nemaju uporište u biračkom telu - rekao je on.
Smatra, da nakon pobede u Beogradu, SNS nema razloga da raspisuje vanredne parlamentarne izbore.
- To je stvar ključnih politčkih aktera, a Srbija je zemlja u kojoj ima mnogo nerešenih pitanja. Gledajući samo političke činjenice nema razloga za to, jer je većina stabilna i ima podršku javnosti koja je možda i najveća u savremenoj istoriji višestranačja u Srbiji - kaže Stanković.
Kada je u pitanju eventualna koalicija SNS i SPS, Stanković navodi da SPS nije nužan, ali da može biti deo vlasti na "simboličnijoj ravni" nego pre.
- Ni do sada nije bio nužan, pa je bio deo vlasti. To je stvar stranačkih dogovora, a znamo da do sada nije bilo većih problema kada je u pitanju njihova saradnja na nivou grada - rekao je on.