Znači li ako je neko PRVI ili POSLEDNJI? Šta donosi LEP BROJ na glasačkom listiću
Zasad 11 lista predalo potpise
Od kada su raspisani beogradski izbori, 11 stranaka i udruženja predalo je svoje liste. Očekivano, prvi su to učinili naprednjaci, dok je za sada poslenja lista Dragan Đilas – Beograd odlučuje, Srbija pobeđuje.
Pročitajte i:
Političke organizacije ulažu velike napore kako bi što pre pikupile dovoljan broj potpisa i predale liste. Neki bi da demonstriraju moć,a drugi veruju da će „lep broj“ doprineti njihovom izbornom rezultatu, a neki su sujetni.
Pojedini veruju da ako nisu prvi na listi, nije ni važno koji su, a ima i onih koji smatraju da se gleda prvih pet, jer posle toga, svi ostali su neprimetni. Mnogi misle da vreme damo 1, 5 ili 10. A šta je istina?
Vladimir Pejić iz agencije Faktor plus kaže da broj na listi više znači u smislu imidža nego što utiče na izborni rezultat.
- Naprednjaci prvi predaju listu poslednjih nekoliko izbora zaredom. Teško je utvrditi da li je i koliko to što su prvi na listi doprinosilo njihovim pobedama. Mislim da su pre svega brzim prikupljanjem potpisa demonstrirali snagu, brzinu, dobri stranačku infrastrukturu i organizaciju – navodi Pejić.
Jurenje za konkretnim brojem je sporedna stvar, a Pejić kaže da se treba baviti suštinom.
- Redosled je nebitan. To je isto kao kada pričaju o kolonama, matematici ili prečicama, a sve to nema suštinski uticaj na rezultat – kaže on.
Kada je reč o redosledu na listi, izvršni direktor Cesida Bojan Klačar kaže da redni broj na listi nije presuda.
- Važno je prvo mesto, eventualno poslednje. Prvo mesto simbolički pokazuje premoć, a može da bude korisno kod neodlučnih, a nedovoljno informisanih birača koji zaokruže da bi samo zaokružili. Prvo mesto bi bilo korisno i za neku novu,nedovoljno etabliranu organizaciju. Na predsedničkim izborima se pokazalo da Aleksandru Vučiću redni broj 6 nije predstavljao problem - navodi Klačar.
On ističe da je poslednje mesto zanimljivo ako neko neće da čita i iz revolta izlazi na izbore.