ALEKSINA MAJKA NAKON 6 GODINA BORBE: Nismo izvukli pouku niti došli do poruke koju smo hteli kao roditelji
Niko od zaposlenih u osnovnoj školi koju je pohađao Aleksa Janković neće odgovarati
Posle šest godina borbe roditelja Alekse Jankovića, 14-godišnjeg dečaka iz Niša koji je, kao žrtva vršnjačkog nasilja izvšio samoubistvo, niko od zaposlenih u osnovnoj školi koju je pohađao neće odgovarati. Iako su utvrđeni propusti u radu, disciplinska odgovornost prosvetnih radnike je zastarela i oni i dalje rade u prosveti. Nadležni sudovi u tri odvojena postupka presudili su u korist porodice Janković.
Nekadašnja direktorka niške OŠ "Sreten Mladenović Mika" koju je Aleksa pohađao, a koju po nalogu prosvetne isnepkcije tadašnji Školski odbor nije razrešio funkcije direktora, danas je bibliotekarka.
Emina je pre par dana podržala ALEKSINU MAMU, a ovo je njena današnja PORUKA O VRŠNJAČKOM NASILJU!
Aleksina majka zahteva da krivci preuzmu odgovornost: Tragedija mog deteta nikad ne može da zastari!
Tadašnja predsednica Školskog odbora, koji nije sprovodio naložene mere, sada je direktorka te škole, a razredni starešina nasilnika jedna je od 200 najboljih prosvetnih savetnika u Srbiji.
- Iako nismo izvukli pouku i nismo došli do poruke koju smo mi hteli kao roditelji, a ako država ostane, na sve ovo biće velika sramota, a ja ću kao majka svom detetu da kažem 'Aleksa izvini' - priča Aleksina majka Dragana Janković.
Prekršajni sud je pre pet godina školu kaznio sa pola miliona dinara, a direktrorku sa 50.000. Roditeljima je u parnci isplaćeno i dva i po miliona dinara odšete i to iz republičkog budžeta, a sve zbog nepostupanja Škoslkog odbora i kršenja zakona o čemu je prosevtna inspekcija obavestila i tadašnju lokalnu vlast u Nišu.
- Školski odbor je po Zakonu bio u obavezi da u najkraćem roku od osam dana po preporuci Prosvetne inspekcije razreši direktorku, a novi direktor je bio u obavezi da dalje utvrđuje odgovornost eventualno drugih zaspolenih - objašnjava advokat porodice Janković Predrag Stafanović.
- Takvo odbijanje da se utvrdi lična odgovornost je jako loša poruka ostalim prosvetnim radnicima i roditeljima, i bežanje od te odgovornosti da sednu i da se suoče sa propustima koje su učinili - ističe Dragana Janković.
Direktor Jukoma Milan Antonijević ukazuje da su dalji koraci otvaranje ovih pitanja u pregovorima sa EU.
- To je jedan poligon gde možemo pitanje vršnjačkog nasilja i te kako problematizovati i davati određene sugestije - dodaje Antonijević.
U slučaju Alekse Jankovića pravosuđe je, tvrde stručnjaci, u kratkom roku završilo sve postupke, ali zbog sistemskih propusta i neodgovornog ponašanja prosvetnih radnika koji i dalje imaju licencu za rad u prosveti, pravda, kako tvde Aleksini roditelji, ni posle šest godina, nije zadovljena.
Podsećamo, portal SrbijaDanas.com pokrenuo je pre dve godine projekat "Drug nije meta" koji se bavi prevencijom i suzbijanjem vršnjačkog nasilja. Pridružite nam se u borbi za bezbednu i srećnu decu!