АЛЕКСИНА МАЈКА НАКОН 6 ГОДИНА БОРБЕ: Нисмо извукли поуку нити дошли до поруке коју смо хтели као родитељи
Нико од запослених у основној школи коју је похађао Алекса Јанковић неће одговарати
После шест година борбе родитеља Алексе Јанковића, 14-годишњег дечака из Ниша који је, као жртва вршњачког насиља извшио самоубиство, нико од запослених у основној школи коју је похађао неће одговарати. Иако су утврђени пропусти у раду, дисциплинска одговорност просветних раднике је застарела и они и даље раде у просвети. Надлежни судови у три одвојена поступка пресудили су у корист породице Јанковић.
Некадашња директорка нишке ОШ "Сретен Младеновић Мика" коју је Алекса похађао, а коју по налогу просветне иснепкције тадашњи Школски одбор није разрешио функције директора, данас је библиотекарка.
Емина је пре пар дана подржала АЛЕКСИНУ МАМУ, а ово је њена данашња ПОРУКА О ВРШЊАЧКОМ НАСИЉУ!
Алексина мајка захтева да кривци преузму одговорност: Трагедија мог детета никад не може да застари!
Тадашња председница Школског одбора, који није спроводио наложене мере, сада је директорка те школе, а разредни старешина насилника једна је од 200 најбољих просветних саветника у Србији.
- Иако нисмо извукли поуку и нисмо дошли до поруке коју смо ми хтели као родитељи, а ако држава остане, на све ово биће велика срамота, а ја ћу као мајка свом детету да кажем 'Алекса извини' - прича Алексина мајка Драгана Јанковић.
Прекршајни суд је пре пет година школу казнио са пола милиона динара, а директрорку са 50.000. Родитељима је у парнци исплаћено и два и по милиона динара одшете и то из републичког буџета, а све због непоступања Шкослког одбора и кршења закона о чему је просевтна инспекција обавестила и тадашњу локалну власт у Нишу.
- Школски одбор је по Закону био у обавези да у најкраћем року од осам дана по препоруци Просветне инспекције разреши директорку, а нови директор је био у обавези да даље утврђује одговорност евентуално других засполених - објашњава адвокат породице Јанковић Предраг Стафановић.
- Такво одбијање да се утврди лична одговорност је јако лоша порука осталим просветним радницима и родитељима, и бежање од те одговорности да седну и да се суоче са пропустима које су учинили - истиче Драгана Јанковић.
Директор Јукома Милан Антонијевић указује да су даљи кораци отварање ових питања у преговорима са ЕУ.
- То је један полигон где можемо питање вршњачког насиља и те како проблематизовати и давати одређене сугестије - додаје Антонијевић.
У случају Алексе Јанковића правосуђе је, тврде стручњаци, у кратком року завршило све поступке, али због системских пропуста и неодговорног понашања просветних радника који и даље имају лиценцу за рад у просвети, правда, како твде Алексини родитељи, ни после шест година, није задовљена.
Подсећамо, портал SrbijaDanas.com покренуо је пре две године пројекат "Друг није мета" који се бави превенцијом и сузбијањем вршњачког насиља. Придружите нам се у борби за безбедну и срећну децу!