Ako ne platite RAČUNE ode sve na doboš: Šume, mašine, ali i aparati za kafu
Budite obazrivi
Ko ne plaća račune, zaostale plate, alimentaciju, ne vraća pozajmicu ili ne nadohnađuje materialnu štetu u saobraćajnoj nesreći rizikuju da nagomilane dugove plate mimo svoje volje dragocenom imovinom. Koja je to imovina najbolje zna sudski izvršitelj kada po nalogu suda pokuca na vrata dužnika, popiše stvari i zapleni ih da bi naplatio dugove.
Pročitajte i:
- Đaci dali 20 evra za prenoćište, slali potresne poruke roditeljima: Umalo TUČA, intervenisala policija!
- Učenicima iz Srbije ekskurzija u Španiji pretvorila se u PAKAO! OVA poruka ministra MENJA SVE!
- Turistička agencija nije uplatila smeštaj?! Oglasilo se i ministarstvo: Letovanje u Španiji organizovala profesorka!
U tom slučaju organizuju javnu licitaciju.
Tako su se na sajtu Poreske uprave našli oglasi, za prodaju tri okrugla stola po ukupnoj ceni od 9.000 dinara, 10 metalnih stolica koje su 10.000 dinara, za koliko se nudi i aparat za limunadu, dok je aparat za espreso kafu upola jeftiniji.
Naravno uobičajeni plen sudskih izvršitelja je automobil pa se na licitaciji našao i “ford mondeo” procenjen je na oko pola miliona dinara ili oko 4.000 evra.
- Kada je reč o pokretnoj imovini sudski izvršitelji plene sve što mogu odmah da prodaju i unovče da naplate dugove. Od televizora veš - mašina, mašina za pranje sudova i ostale bele tehnike, kompijutera. Imao sam slučaj gde se zaplenio sto za šminku. To može da bude i vredna odeća , nakit - kaže advokat Mihailo Janković.
On objašnjava da nakon prodaje izvršitelj uzima onoliko novca kolliko je potrebno da se nadohnadi dug, dok ostatak vraća poveriocu odnosno dužniku.
Na sajtu Poreske uprave su se isto tako pronašle nekretnine kuća ili stan pa čak i tri šume ukupne površine od 25.000 kvadrata po ceni od dva ipo miliona dinara.
- Sudski izvšitelji u svom sedištu organizuju javnu prodaju gde obično na prvoj licitaciji nudi nekretninu po ceni koja iznosi 70 odsto tržišne vrednosti. Da bi kupci učestvovali na aukciji moraju da ulože 10 odsto tržišne vrednosti nekretnine. Ako u prvom krugu nema kupaca u drugom se spušta cena na 60 odsto tržišne vrednosti. Ako i tada nema kupca, onda izvršitelj pokušava da nađe kupca preko oglasa - kaže Janković.
Kupce nije teško naći ako je imovina vredna.
- Cena imovine koju je izvršitelj popisao je uvek jeftinija nego realna tržišna cena. I to najviše privlači kupce. Mnogi i ne razmišljaju o tome da li je to zaplenjeno ili ne - navodi advokat.