AKO VAS UJEDE "KLINTONKA" OVO MORATE DA URADITE! Stručnjaci upozoravaju: Od svraba do gušenja
Iako su i pre postojale kod nas, u većem broju su se pojavile 1999. godine i to neposredno nakon NATO bombardovanja Srbije, zbog čega su je u narodu nazvali "buba klintonka".
Buba klintonka je slična mušici, a ubod joj je kao kod komarca, jer ima drugačiji usni aparat nego muva. Slične su onim golubačkim mušicama, i iako deluju bezazleno, mogu biti vrlo opasne. Posebno ih ima blizu rekla, a leto je doba godine kada se najviše razmnožavaju.
Ubod ove mušice ne oseti, jer se u njenoj pljuvački nalazi anestetik. Njen ujed pravi veću rupicu na koži, koja jako svrbi. Mesto uboda može dramatično da otekne, a zbog jakog svraba, češanjem se povećava šansa da se toksin prenese dublje pod kožu, zbog čega nastaje infekcija, pa čak i upala potkožnog tkiva.
ZBOG OVE GREŠKE MOŽETE ZAVRŠITI U ZATVORU ILI PLATITI PAPRENU KAZNU: Obavezno proverite ličnu kartu, jedna stvar je KLJUČNA
NAKON KRATKOG OSVEŽENJA NAS ČEKA PAKAO! U Srbiju ponovo stižu tropske temperature, evo do kada će trajati vreo talas
SPC I VERNICI SLAVE VELIKOG SVETITELJA ČUDOTVORCA: Danas OBAVEZNO pročitajte ovu molitvu za oproštaj od grehova
Prva pomoć u tim situacijama je krema za smanjivanje svraba, ali nakon toga odmah se treba obratiti lekaru. Burne reakcije, otok, bol, čak i gušenje, sve su to posledice ujeda insekta na kojeg često zaboravljamo i mislimo da je potpuno bezopasan!
I ovog leta, mnogi građani potražili su medicinsku pomoć, a lekari su skrenuli pažnju na nesvakidašnje i prilično burne reakcije nakon uboda klintonke.
- Ovi ubodi su najčešće bili lokalizovani na koži nogu, pretežno potkolenica, sporadično i na koži ruku. Pacijenti ubod nisu osetili, ali su pojedini videli crnu bubu i nakon uboda kap krvi. Tokom narednih dana na mestu uboda se javljalo crvenilo u vidu pečata, otok, lokalno povišena temperatura i bol. Ovi simptomi su kod pojedinih pacijenata bili veoma izraženi – navode medicinski stručnjaci i objašnjavaju da su ovakve promene na koži karakteristične za ubod crne mušice, poznatije pod nazivom klintonka.
Iako simptomi mogu biti veoma dramatični, nisu opasni, i prolaze nakon desetak dana.
- Da bi se tegobe olakšale, i promene na koži što pre povukle, najbolje je otići lekaru, a do pregleda stavljati hladne obloge. Najznačajnija je, međutim, prevencija. Prilikom odlaska u prirodu, pre svega blizu vodene površine, preporučuje se nositi duge rukave i duge nogavice i primenjivati repelente protiv insekata – kažu lekari.
Kako su objasnili stručnjaci, klintonka može da izazove veliki otok, infekciju, pa čak i upalu potkožnih tkiva, a kod osetljivih osoba može da dođe do gušenja.
BONUS VIDEO: Atentat na bivšeg japanskog premijera Šinzo Abea