АКО ВАС УЈЕДЕ "КЛИНТОНКА" ОВО МОРАТЕ ДА УРАДИТЕ! Стручњаци упозоравају: Од свраба до гушења
Иако су и пре постојале код нас, у већем броју су се појавиле 1999. године и то непосредно након НАТО бомбардовања Србије, због чега су је у народу назвали "буба клинтонка".
Буба клинтонка је слична мушици, а убод јој је као код комарца, јер има другачији усни апарат него мува. Сличне су оним голубачким мушицама, и иако делују безазлено, могу бити врло опасне. Посебно их има близу рекла, а лето је доба године када се највише размножавају.
Убод ове мушице не осети, јер се у њеној пљувачки налази анестетик. Њен ујед прави већу рупицу на кожи, која јако сврби. Место убода може драматично да отекне, а због јаког свраба, чешањем се повећава шанса да се токсин пренесе дубље под кожу, због чега настаје инфекција, па чак и упала поткожног ткива.
ЗБОГ ОВЕ ГРЕШКЕ МОЖЕТЕ ЗАВРШИТИ У ЗАТВОРУ ИЛИ ПЛАТИТИ ПАПРЕНУ КАЗНУ: Обавезно проверите личну карту, једна ствар је КЉУЧНА
НАКОН КРАТКОГ ОСВЕЖЕЊА НАС ЧЕКА ПАКАО! У Србију поново стижу тропске температуре, ево до када ће трајати врео талас
СПЦ И ВЕРНИЦИ СЛАВЕ ВЕЛИКОГ СВЕТИТЕЉА ЧУДОТВОРЦА: Данас ОБАВЕЗНО прочитајте ову молитву за опроштај од грехова
Прва помоћ у тим ситуацијама је крема за смањивање свраба, али након тога одмах се треба обратити лекару. Бурне реакције, оток, бол, чак и гушење, све су то последице уједа инсекта на којег често заборављамо и мислимо да је потпуно безопасан!
И овог лета, многи грађани потражили су медицинску помоћ, а лекари су скренули пажњу на несвакидашње и прилично бурне реакције након убода клинтонке.
- Ови убоди су најчешће били локализовани на кожи ногу, претежно потколеница, спорадично и на кожи руку. Пацијенти убод нису осетили, али су поједини видели црну бубу и након убода кап крви. Током наредних дана на месту убода се јављало црвенило у виду печата, оток, локално повишена температура и бол. Ови симптоми су код појединих пацијената били веома изражени – наводе медицински стручњаци и објашњавају да су овакве промене на кожи карактеристичне за убод црне мушице, познатије под називом клинтонка.
Иако симптоми могу бити веома драматични, нису опасни, и пролазе након десетак дана.
- Да би се тегобе олакшале, и промене на кожи што пре повукле, најбоље је отићи лекару, а до прегледа стављати хладне облоге. Најзначајнија је, међутим, превенција. Приликом одласка у природу, пре свега близу водене површине, препоручује се носити дуге рукаве и дуге ногавице и примењивати репеленте против инсеката – кажу лекари.
Како су објаснили стручњаци, клинтонка може да изазове велики оток, инфекцију, па чак и упалу поткожних ткива, а код осетљивих особа може да дође до гушења.
БОНУС ВИДЕО: Атентат на бившег јапанског премијера Шинзо Абеа