Alarmantno stanje: Srbiji na meti ove pošasti! Prenosi se rukovanjem i preti da napravi haos, trećina zaraženih razvije ozbiljne zdravstvene komplikacije
Najniži obuhvat vakcinacije protiv malih boginja, zaušaka i rubele zabeležen je u Rasinskom okrugu (61,8%) i Pirotskom okrugu (67,8%).
Obuhvat vakcinacijom MMR vakcinom, protiv malih boginja, zauški i rubele, od najmanje 95 odsto koliko je neophodno da se izbegne epidemija, Srbija nije postigla ni prošle, 2023. godine.
Broj vakcinisanih je bio za nešto više od tri procenta bolji u odnosu na prethodnu, 2022. godinu, ali ni blizu dovoljan da bi se izbeglo masovno obolevanje, pokazuje izveštaj o sprovedenoj imunizaciji u Srbiji u 2023. godini koji je objavio Institut za javno zdravlje Srbije " Dr Milan Jovanović Batut".
Pored MMR vakcine, nije postignut ni obuhvat planirane imunizacije protiv difterije, tetanusa, velikog kašlja, dečije paralize i oboljenja izazvanih Hemofilusom influence tip b kombinovanom petovalentnom vakcinom (DTaP-IPV-Hib) - obuhvat ovom vakcinom iznosio je 92,8 odsto.
Vakcinacija protiv malih boginja, zaušaka i rubele, kombinovanom MMR vakcinom u drugoj godini života u 2023. godini sprovedena je sa obuhvatom od 84,5 odsto dok je u 2022. godini iznosio je 81,3 odsto.
U centralnom delu Srbije vakcinisano je 85,1 odsto a u Vojvodini 82,9 odsto planiran dece.
Obuhvat od 95 odsto, postignut je samo na teritoriji Severnobanatskog okruga, dok je obuhvat veći od 90 odsto dostignut u svega pet okruga:
- Pčinjskom
- Šumadijskom
- Moravičkom
- Sremskom
- Zlatiborskom okrugu
Obuhvat niži od 80 odsto registrovan je na teritoriji sedam okruga, a najniži je bio u Rasinskom (61,8%) i Pirotskom okrugu (67,8%).
Opštine sa najnižim obuhvatom, ispod 60 odsto planirane dece, su:
- Kruševac
- Negotin
- Ub
- Novi Pazar
- Merošina
- Apatin
- Kovin
- Revakcinacija protiv malih boginja, zaušaka i rubele pre polaska u prvi razred osnovne škole, tokom 2023. godine sprovedena je sa obuhvatom od 91 odsto na nivou Republike, odnosno sa 91,5 odsto u centralnoj Srbiji i 89,8 odsto u Vojvodini.
- Imajući u vidu da je jedna od strategija u planu aktivnosti za eliminaciju morbila pravovremenost vakcinacije MMR vakcinom od 95 odsto, uz obuhvat sa dve doze od najmanje 95 odsto, navedeni rezultati ukazuju na nemogućnost dostizanja indikatora kvaliteta za uspostavljanje i održavanje statusa eliminacije morbila - navodi se u izveštaju "Batutu".
Ovi podaci dolaze u trenutku kada male boginje ne jenjavaju, a za godinu kada su počele ponovo da izbijaju u Srbiji. U toku prošle godine male boginje su potvrđene kod 50 osoba, a 94 odsto njih je bilo nevakcinisano.
Najzarazniji virus
Male boginje (morbile) jedna su od najzaraznijih virusnih infekcija, kod koje se prve tegobe ispoljavaju tek za 7 do 18 dana. Uzrokuje ih virus malih boginja - Measles virus, a radi se o RNK virusu koji pripada rodu Morbillivirus i familiji Paramyxoviridae, a izvor infekcije je obolela osoba. U bliskom kontaktu sa njom oboli 9 od 10 osetljivih osoba.
Virus se zadržava u vazduhu 2 sata
Virus malih boginja može da ostane u vazduhu i na površinama još oko 2 sata pošto inficirana osoba napusti prostoriju.
Doktor Ivana Begović Lazarević, načelnik Jedinice za imunizaciju Gradskog zavoda za javno zdravlje u Beogradu objasnila je da se morbile prenose direktnim kontaktom sa obolelom osobom - putem poljupca, rukovanja, putem vazduha respiratornim kapljicama koje emituje obolela osoba kao što su kašalj i kijanje, a retko indirektnim putem preko sveže kontaminiranih predmeta.
- Inkubacija, odnosno period od momenta ulaska virusa u organizam do pojave prvih simptoma, traje 7 do 18 dana. Nakon toga dolazi do pojave povišene telesne temperature, sekrecije iz nosa, kašlja i konjunktivitisa - vodnjikave, crvene oči, otečeni kapci. Nabrojani simptomi traju 2 do 4 dana, nakon čega dolazi do skoka telesne temperature, preko 40 stepeni i pojave makulopapulozne ospe. Ona se prvo pojavljuje na licu, iza ušiju i na vratu, a zatim se širi na trup i ekstremitete - objasnila je ranije dr Begović Lazarević za "Blic zdravlje".
Prema njenim rečima, obolela osoba je zarazna poslednjeg dana inkubacije, kada još nema tegobe - 4 dana pre izbijanja ospe i 4 dana nakon izbijanja ospe.
Komplikacije kod 30 odsto obolelih
Komplikacije usled obolevanja od malih boginja javljaju se kod oko 30 odsto obolelih. Njihova učestalost zavisi od uzrasta, ali i od drugih predisponirajućih faktora.
Pored dece mlađe od 5 godina, teža klinička slika i komplikacije češće su kod odraslih osoba starijih od 20 godina, kao i kod osoba sa različitim stanjima oslabljenog imuniteta.
- Komplikacije su češće kod dece mlađe od 5 godina i odraslih osoba starijih od 20 godina. To su zapaljenje pluća (pneumonija), zapaljenje srednjeg uha, dijareja, zapaljenje mozga i gubitak vida - navodi sagovornica.
Zapaljenje pluća se javlja kod svake 20. obolele osobe i oko 60 odsto slučajeva smrtnih ishoda nastaje upravo zbog ove komplikacije.
Svaki hiljaditi bolesnik dobija zapaljenje mozga, i na 1000 obolelih sa ovom komplikacijom dolazi do smrtnog ishoda.
Sve komplikacije malih boginja
- upala srednjeg uha javlja se kod 6 do 8 od 100 obolelih osoba
- dijareja se javlja kod 6 od 100 obolelih
- upala pluća se javlja kod 1 do 6 od 100 obolelih
- zapaljenje mozga se javlja kod 1 od 1000 obolelih
- subakutni sklerozirajući panencefalitis, veoma teška komplikaciju koja se javlja nekoliko godina nakon infekcije
Simptomi malih boginja
- javljaju se 7 do 18 dana od zaraze, ulaska virusa u organizam
- povišena telesna temperatura
- sekrecija iz nosa
- kašalj
- konjunktivitis - vodnjikave, crvene oči, otečeni kapci
- makulopapulozna ospe - prvo na licu, iza ušiju i na vratu, zatim se širi na trup i ekstremitete
Jedina efikasna preventivna mera, koja dovodi do stvaranja solidnog i dugotrajnog, doživotnog imuniteta jeste vakcinacija MMR vakcinom, ali obuhvat mora da bude 95 odsto.
Ona se daje u dve doze. Prva doza se daje u drugoj godini života, kada dete ima od 12 do 15 meseci. Druga doza se daje u 7. godini života, u okviru priprema za polazak u školu.
Izvor: Blic