Алармантно стање: Србији на мети ове пошасти! Преноси се руковањем и прети да направи хаос, трећина заражених развије озбиљне здравствене компликације
Најнижи обухват вакцинације против малих богиња, заушака и рубеле забележен је у Расинском округу (61,8%) и Пиротском округу (67,8%).
Обухват вакцинацијом MMR вакцином, против малих богиња, заушки и рубеле, од најмање 95 одсто колико је неопходно да се избегне епидемија, Србија није постигла ни прошле, 2023. године.
Број вакцинисаних је био за нешто више од три процента бољи у односу на претходну, 2022. годину, али ни близу довољан да би се избегло масовно оболевање, показује извештај о спроведеној имунизацији у Србији у 2023. години који је објавио Институт за јавно здравље Србије " Др Милан Јовановић Батут".
Поред MMR вакцине, није постигнут ни обухват планиране имунизације против дифтерије, тетануса, великог кашља, дечије парализе и обољења изазваних Хемофилусом инфлуенце тип б комбинованом петовалентном вакцином (ДТаП-ИПВ-Хиб) - обухват овом вакцином износио је 92,8 одсто.
Вакцинација против малих богиња, заушака и рубеле, комбинованом MMR вакцином у другој години живота у 2023. години спроведена је са обухватом од 84,5 одсто док је у 2022. години износио је 81,3 одсто.
У централном делу Србије вакцинисано је 85,1 одсто а у Војводини 82,9 одсто планиран деце.
Обухват од 95 одсто, постигнут је само на територији Севернобанатског округа, док је обухват већи од 90 одсто достигнут у свега пет округа:
- Пчињском
- Шумадијском
- Моравичком
- Сремском
- Златиборском округу
Обухват нижи од 80 одсто регистрован је на територији седам округа, а најнижи је био у Расинском (61,8%) и Пиротском округу (67,8%).
Општине са најнижим обухватом, испод 60 одсто планиране деце, су:
- Крушевац
- Неготин
- Уб
- Нови Пазар
- Мерошина
- Апатин
- Ковин
- Ревакцинација против малих богиња, заушака и рубеле пре поласка у први разред основне школе, током 2023. године спроведена је са обухватом од 91 одсто на нивоу Републике, односно са 91,5 одсто у централној Србији и 89,8 одсто у Војводини.
- Имајући у виду да је једна од стратегија у плану активности за елиминацију морбила правовременост вакцинације MMR вакцином од 95 одсто, уз обухват са две дозе од најмање 95 одсто, наведени резултати указују на немогућност достизања индикатора квалитета за успостављање и одржавање статуса елиминације морбила - наводи се у извештају "Батуту".
Ови подаци долазе у тренутку када мале богиње не јењавају, а за годину када су почеле поново да избијају у Србији. У току прошле године мале богиње су потврђене код 50 особа, а 94 одсто њих је било невакцинисано.
Најзаразнији вирус
Мале богиње (морбиле) једна су од најзаразнијих вирусних инфекција, код које се прве тегобе испољавају тек за 7 до 18 дана. Узрокује их вирус малих богиња - Меаслес вирус, а ради се о РНК вирусу који припада роду Morbillivirus и фамилији Paramyxoviridae, а извор инфекције је оболела особа. У блиском контакту са њом оболи 9 од 10 осетљивих особа.
Вирус се задржава у ваздуху 2 сата
Вирус малих богиња може да остане у ваздуху и на површинама још око 2 сата пошто инфицирана особа напусти просторију.
Доктор Ивана Беговић Лазаревић, начелник Јединице за имунизацију Градског завода за јавно здравље у Београду објаснила је да се морбиле преносе директним контактом са оболелом особом - путем пољупца, руковања, путем ваздуха респираторним капљицама које емитује оболела особа као што су кашаљ и кијање, а ретко индиректним путем преко свеже контаминираних предмета.
- Инкубација, односно период од момента уласка вируса у организам до појаве првих симптома, траје 7 до 18 дана. Након тога долази до појаве повишене телесне температуре, секреције из носа, кашља и конјунктивитиса - водњикаве, црвене очи, отечени капци. Набројани симптоми трају 2 до 4 дана, након чега долази до скока телесне температуре, преко 40 степени и појаве макулопапулозне оспе. Она се прво појављује на лицу, иза ушију и на врату, а затим се шири на труп и екстремитете - објаснила је раније др Беговић Лазаревић за "Блиц здравље".
Према њеним речима, оболела особа је заразна последњег дана инкубације, када још нема тегобе - 4 дана пре избијања оспе и 4 дана након избијања оспе.
Компликације код 30 одсто оболелих
Компликације услед оболевања од малих богиња јављају се код око 30 одсто оболелих. Њихова учесталост зависи од узраста, али и од других предиспонирајућих фактора.
Поред деце млађе од 5 година, тежа клиничка слика и компликације чешће су код одраслих особа старијих од 20 година, као и код особа са различитим стањима ослабљеног имунитета.
- Компликације су чешће код деце млађе од 5 година и одраслих особа старијих од 20 година. То су запаљење плућа (пнеумонија), запаљење средњег уха, дијареја, запаљење мозга и губитак вида - наводи саговорница.
Запаљење плућа се јавља код сваке 20. оболеле особе и око 60 одсто случајева смртних исхода настаје управо због ове компликације.
Сваки хиљадити болесник добија запаљење мозга, и на 1000 оболелих са овом компликацијом долази до смртног исхода.
Све компликације малих богиња
- упала средњег уха јавља се код 6 до 8 од 100 оболелих особа
- дијареја се јавља код 6 од 100 оболелих
- упала плућа се јавља код 1 до 6 од 100 оболелих
- запаљење мозга се јавља код 1 од 1000 оболелих
- субакутни склерозирајући паненцефалитис, веома тешка компликацију која се јавља неколико година након инфекције
Симптоми малих богиња
- јављају се 7 до 18 дана од заразе, уласка вируса у организам
- повишена телесна температура
- секреција из носа
- кашаљ
- коњунктивитис - водњикаве, црвене очи, отечени капци
- макулопапулозна оспе - прво на лицу, иза ушију и на врату, затим се шири на труп и екстремитете
Једина ефикасна превентивна мера, која доводи до стварања солидног и дуготрајног, доживотног имунитета јесте вакцинација MMR вакцином, али обухват мора да буде 95 одсто.
Она се даје у две дозе. Прва доза се даје у другој години живота, када дете има од 12 до 15 месеци. Друга доза се даје у 7. години живота, у оквиру припрема за полазак у школу.
Извор: Блиц