Kojom se vakcinom možete VAKCINISATI BEZ ZAKAZIVANJA: Sve o oksfordskom serumu koji možete primiti na Sajmu!
AstraZeneka je bezbedna i efikasna vakcina iza koje stoji tim eminentnih stručnjaka sa Oksforda, sprečava razvoj teških oblika korone 100 odsto
Vakcina AstraZeneka iza koje stoje eminentni stručnjaci Univerziteta u Oksfordu pre četiri dana prošla je ponovnu proveru u Evropskoj agenciji za lekove koja je njenu upotrebu ocenila bezbednom a cepivo efikasnim.
Od juče naši građani mogu vakcinu AstraZeneka da prime bez prethodne prijave, u hali tri Beogradskog sajma.
SAVETI STRUČNJAKA: Evo kako da sprečite posledice osteoporoze, ove grupe su u NAJVEĆEM RIZIKU od obolevanja!
STUDENTI, POČELA JE VAKCINACIJA ZA VAS! Detaljan vodič kako da se prijavite i gde možete da se vakcinišete!
Napravljen izolacioni blok u Studentskom domu "Lola" u Beogradu: Poznato koliko zaraženih studenata se dnevno javlja
Danas su stigli i rezultati velikog američkog istraživanja rađenog na 32.000 volontera koje je pokazalo da je ova vakcina efikasna 100 odsto u sprečavanju težih oblika oboljevanja od korone dok je čak 79 odsto efikasna u sprečavanju oboljenja sa simptomima. Na laički jezik prevedeno, zahvaljujući AstraZeneki svako ko je njome vakcinisan zaštićen je da umre od korone ili završi na respiratoru. Većina neće razviti ni simptome bolesti.
Da je vakcina bezbedna potvrdila je i Svetska zdravstvena organizacija, kao i domaća Agencija za lekove i medicinska sredstva čiji su stručnja, pre odobrenja vakcine za upotrebu u Srbiju pregledali obimnu dokumentaciju i izvršili sve stručne i medicinske provere cepiva.
Velika Britanija, koja je dosad vakcinisala 27 miliona ljudi i to većinu upravo svojom nacionalnom vakcinom AstraZeneka naručila je 100 miliona doza ove vakcine. Dvovektorska AstraZeneka najsličnija je vakcini Sputnjik V pa je saradnja između Oksfordskog univerziteta i ruske "Gamaleje" već ugovorena kako bi ove dve vakcine, eventualno, mogle da unaprede jedna drugu ili da čak služe jedna drugoj kao opciona revakcinacija.
Dr Anita Miličić, rukovodilac Laboratorije za formulaciju vakcina instituta Džener na Univerzitetu u Oksfordu rekla je nedavno da je dosad dato više od 17 miliona doza vakcine AstraZeneka širom sveta, bez učestalosti tromboembolijskih pojava iznad brojeva koji se inače registruju u opštoj populaciji.
- Nuspojave pokazuju da vakcina deluje i da izaziva imunski odgovor, sve nuspojave su prolazne. Dejstvo vakcine započinje aktivacijom našeg urođenog imunskog sistema. Taj sistem reaguje u toku prvih 24 do 48 časova od vakcinacije ili infekcije i preduslov je za aktivaciju dugotrajnog imuniteta, koji se bazira na formiranju antitela i odbrambenih ćelija (limfocita) - istakla je dr Miličić.
Vakcina AstraZeneka je napravljena uz pomoć oslabljenog adenovirusa, jednog od mnogih tipova virusa koji izazivaju obične prehlade. Adenovirusi se godinama stražuju i koriste kao vektori u vakcinama ili u genskoj terapiji, te se za njih odlučila i "Gamaleja" koja proizvodi Sputnjik V. Kada se Astrazenekina vakcina da pacijentu, adenovirus putuje do ćelije gde se vezuje za njihovu površinu. Ćelije onda obuhvataju virus i uvlače ga u sebi i tada počinje da se aktivira odbrambeni sistem koji aktivira antitela.
Dr Marija Gnjatović, istraživač saradnik Instituta za primenu nuklearne energije INEP je nedavno izjavila se vakcina Astrazeneke ponaša slično kao Sputnjik V, jer su u pitanju isti tipovi vakcine.
Naučnici koji stoje iza AstraZeneke dali su obećanje da ova vakcina nikad neće biti "profitabilna" te da je cepivo njihov doprinos borbi da se okonča pandemija koronavirusa. Ovu vakcinu su dosad primili Boris Džonson, britanski premijer, kao i kompletni državni vrh Slovenije na čelu sa Janezom Janšom i Borutom Parohom.
U Srbiju je u februaru stiglo 150.000 doza vakcine AstraZeneka, a revakcinacija ovom vakcinom vrši se nakon 12 nedelja od prve doze.