BANJA U BANJI: Jošaničko blato lek za MNOGE bolesti
Ako ste na odmoru u Sokobanji obavezno treba da obiđete i Banju Jošanicu.
Sama “Banja” nalazi se u borovoj šumi kroz koju protiče reka. Preko reke ima nekoliko lepih drvenih mostova. U šumi ima dosta klupa. Sve to je smešteno u dobroj hladovini. Na kraju parka su izvori sa sumpornom, gvozdenom i stomačnom vodom.
Zelena oaza za još zeleniju budućnost Pančeva: Gradske vlasti imaju jasan plan - životna sredina na prvom mestu (VIDEO)
U čast velikana, a za bolju budućnost Pančevaca: "Dani Vajferta" - prilika za dobru zabavu i zaradu kroz istoriju! (VIDEO/FOTO)
Čudotvorna vodica o kojoj je i veliki Nikolaj Velimirović pisao: Usred šume krije se versko blago - MANASTIR BAVANIŠTE (VIDEO/FOTO)
Malo dalje mesto gde se vadi lekovito blato. Odmah pored nalazi se objekat sa ambulantom, kupatilima i velikom čekaonicom. Analize vode, rađene osamdesetih godina, pokazuju da voda ima skoro identičan sastav kao voda u Vrnjačkoj Banji.
Samo selo Jošanica, a samim tim i “Banja”, smešteni su, u prelepom ambijentu, između planine Rtanj, sa jedne strane i Bukovika, sa druge strane. Ovaj položaj, pored prelepe okoline pune zelenila, obezbeđuje i izuzetno dobru, zdravu nezagađenu okolinu. Postoji mnogo staza i proplanaka za laganu šetnju pa i sportsku rekreaciju.
Desetak kilometara od Jošanice, prema Bukoviku, možete da posetite izvorište sa sedam izvora, svi jedan pored drugog, a sa vodama različitog sastava, što se može proveriti da se razlikuju po ukusu i temperaturi. Malo je poznato ovakvih fenomena. Od Jošanice, do ovog izvorišta koje se zove “Vrelo”, vodi makadam-drvarski put, a vodi kroz izuzetno lepe krajeve. Nikada nisu vršena neka detaljnija istraživanja, da bi ova lokacija bila ozvaničena i poznata široj javnosti.
Selo Jošanica ima razvijen seoski turizam. Poseduje vrlo pristojne smeštajne kapacitete u kojima se nudi kompletan pansion, domaća zdrava hrana i korišćenje lekovitog faktora. Od istorijskih zanimljivosti, u dvorištu crkve Sv. Dimitrija, nalazi se mala crkvica iz 14 veka posvećena uspenju Sv. Bogorodice. Da bi izgledala što manje uočljiva, a i da Turci ne bi mogli konjem da uđu unutra, crkvica je jednim delom ukopana u zemlju. Postoji i seoska legenda da je crkvica bila na brdu, Turci su je stalno rušili, a meštani obnavljali. Jedne noći crkvica je skliznula sa brda i zaustavila se na skrovitom manje vidnom mestu, a to je njena sadašnja lokacija.
Odmah u blizini je i muzej sa postavkom istorijskih i etnoloških predmeta. Zgrada muzeja je iz 19 veka i pod zaštitom je države. Naime čitava priča oko Banje Jošanice je pomalo čudna. Ne posvećuje joj se dovoljno pažnja, meštani kažu blizu je Sokobanja, a po lekovitim svojstvima je konkurencija Vrnjačkoj Banji, tako da i danas ostaje na marginama zravstvenog turizma. Po istraživanjima i na osnovu dugogodišnjeg iskustva lekar koji su radili u “Banji”, širok je dijapazon bolesti koje se uspešno tretiraju u Jošanici.
Projekat je finansiran iz budžeta opštine Sokobanja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.