БАЊА У БАЊИ: Јошаничко блато лек за МНОГЕ болести
Ако сте на одмору у Сокобањи обавезно треба да обиђете и Бању Јошаницу.
Сама “Бања” налази се у боровој шуми кроз коју протиче река. Преко реке има неколико лепих дрвених мостова. У шуми има доста клупа. Све то је смештено у доброј хладовини. На крају парка су извори са сумпорном, гвозденом и стомачном водом.
Зелена оаза за још зеленију будућност Панчева: Градске власти имају јасан план - животна средина на првом месту (ВИДЕО)
У част великана, а за бољу будућност Панчеваца: "Дани Вајферта" - прилика за добру забаву и зараду кроз историју! (ВИДЕО/ФОТО)
Чудотворна водица о којој је и велики Николај Велимировић писао: Усред шуме крије се верско благо - МАНАСТИР БАВАНИШТЕ (ВИДЕО/ФОТО)
Мало даље место где се вади лековито блато. Одмах поред налази се објекат са амбулантом, купатилима и великом чекаоницом. Анализе воде, рађене осамдесетих година, показују да вода има скоро идентичан састав као вода у Врњачкој Бањи.
Само село Јошаница, а самим тим и “Бања”, смештени су, у прелепом амбијенту, између планине Ртањ, са једне стране и Буковика, са друге стране. Овај положај, поред прелепе околине пуне зеленила, обезбеђује и изузетно добру, здраву незагађену околину. Постоји много стаза и пропланака за лагану шетњу па и спортску рекреацију.
Десетак километара од Јошанице, према Буковику, можете да посетите извориште са седам извора, сви један поред другог, а са водама различитог састава, што се може проверити да се разликују по укусу и температури. Мало је познато оваквих феномена. Од Јошанице, до овог изворишта које се зове “Врело”, води макадам-дрварски пут, а води кроз изузетно лепе крајеве. Никада нису вршена нека детаљнија истраживања, да би ова локација била озваничена и позната широј јавности.
Село Јошаница има развијен сеоски туризам. Поседује врло пристојне смештајне капацитете у којима се нуди комплетан пансион, домаћа здрава храна и коришћење лековитог фактора. Од историјских занимљивости, у дворишту цркве Св. Димитрија, налази се мала црквица из 14 века посвећена успењу Св. Богородице. Да би изгледала што мање уочљива, а и да Турци не би могли коњем да уђу унутра, црквица је једним делом укопана у земљу. Постоји и сеоска легенда да је црквица била на брду, Турци су је стално рушили, а мештани обнављали. Једне ноћи црквица је склизнула са брда и зауставила се на скровитом мање видном месту, а то је њена садашња локација.
Одмах у близини је и музеј са поставком историјских и етнолошких предмета. Зграда музеја је из 19 века и под заштитом је државе. Наиме читава прича око Бање Јошанице је помало чудна. Не посвећује јој се довољно пажња, мештани кажу близу је Сокобања, а по лековитим својствима је конкуренција Врњачкој Бањи, тако да и данас остаје на маргинама зравственог туризма. По истраживањима и на основу дугогодишњег искуства лекар који су радили у “Бањи”, широк је дијапазон болести које се успешно третирају у Јошаници.
Пројекат је финансиран из буџета општине Сокобања. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.