"BEOGRAD JE BALKANSKI NJUJORK" Italijanska novinarka FASCINIRANA srpskom prestonicom, a evo i ZAŠTO
Nakon kulturnog uzdizanja, Kjara je baš onako na italijanski način odlučila da vidi šta Beograd nudi kada su moda i noćni život u pitanju i tu je ostala zatečena
Istorija, muzeji, pozorišta, dizajneri, klubovi... grad koji nikada ne spava. Beograd je "Balkanski Njujork", prema pisanju uglednih stranih medija.
- Svakome ko dođe u ovu evropsku prestonicu, biće diskreditovan mit koji većina ima o ovom gradu, "mit siromašnog i razrušenog istočnog grada Evrope". Rat je završen pre mnogo godina i Beograd je od tada bukvalno procvetao - rekla je Kjara Marki, urednica italijanskog lajfstajl portala.
Posebno se oduševila Narodnim muzejom i nije mogla da veruje da će dok bude šetala njegovim važnim prostorima videti dela Monea, Tintoreta i Van Goga.
- Mogu slobodno da kažem da imate blago na tri sprata, posebno me je oduševilo to što imate Monea, Tintoreta i Van Goga i neverovatno lepa dela srpskih umetnika. Takođe, imate eksponate iz neolita, a i zavidnu antičku kolekciju. Kao hiponotisana sam hodala kroz muzej - istakla Kjara Marki.
Posebno je fascinirala činjenica da je Narodno pozorište bilo jedino otvoreno za vreme bombardovanja NATO-a.
- Vaša zemlja je prošla dosta toga lošeg, ako sam dobro shvatila - Beograd je rušen 140 puta, ali bez obzira na sve vi ste opstali u svakom smislu. Narodno pozorište je radilo za vreme NATO bombardovanja 1999. godine, zar to nije fascinanto? Imate u ponudi karte od jedan dinar. U Istorijskom muzeju sam videla postavku o kraju Prvog svetskog rata koja je koštala samo dva evra i to je bila neverovatna interaktivna izložba sa mnogo fotografija - kazala je Kjara Marki.
Veliko uživanje joj je pričinila šetnja kroz centralnu Knez Mihailovu ulicu, jer je bila ispunjena balkanskom muzikom uličnih svirača.
- Putanja kroz nju me je navela do ruševina starog rimskog puta "Via Militaris" koji je nekada vodio do Carigrada, odnosno Instabula. Ispred Kalemegdanske tvrđave sam videla spomenik zahvalnosti Francuskoj, koji je sagradio umetnik Ivan Meštrović, kako bi izrazio zahvalnost saveznicima u Prvom svetskom ratu - rekla je Markijeva.
Takođe, oduševio je i Rimski bunar na Kalemegdanu koji je uporedila sa bunarom Svetog Patrika koji se nalazi u Orvijetu.
- Neverovatno je to što voda iz bunara dolazi iz reke. Dosta je sličan bunaru Svetog Patrika u Orvijetu. Na Kalemegdanu sam videla kako se reka Sava spaja sa Dunavom i malo je reći da je prizor bio divan - istakla je Kjara Markijeva.
Nakon Kalemegdana, Kjara je posetila Hram Svetog Save i muzej Nikole Tesle i ove dve destinacije bi preporučila svim turistima koji imaju u planu da posete Beograd.
- Kripta u Hramu Svetog Save zaista nadahnjuje! Takođe, muzej Nikole Tesle je izvanredan. Neverovatno je da imate organizovane besplatne vođene ture svakog sata i da postoji mogućnost da se učestvuje u eksperimentima - poručuje Kjara Marki.
Nakon kulturnog uzdizanja, Kjara je baš onako na italijanski način odlučila da vidi šta Beograd nudi kada su moda i noćni život u pitanju i tu je ostala zatečena.
Meštani sela u kome je "Putinova crkva": Nadaju da će ih predsednik Rusije ipak posetiti
- Oduševila me je Balkanska ulica koja je poznata po ručno izrađenim šeširima, zatim su mi bile fascinante male i vrlo autentične zlatare. Vredan pažnje je i Čumić dizajn distrikt, koji je prava oaza odlične mode. Tu mi se dopalo toliko toga, stoga sam kupila nekoliko stvari vaših domaćih dizajnera. Iskreno sam se divila ručno rađenim sandalama, tašnama i raznim keramičkim detaljima - istakla je Kjara Marki.
Nakon šopinga, i pre napuštanja srpske prestonice, Kjara je posetila Sava Malu, koju je nazvala "Mali Dubaji".
- Vidim da se ta oblast transformiše u jedan moderan, eklektičan deo Beograda i liči mi na neki "Mali Dubaji". Koliko sam shvatila, tu će biti luksuzni hoteli i marina, parkovi, vrtovi, najveći balkanski trgovački centar, škole, pozorišta i mogu samo reći da je to sjajno - istakla je Kjara Marki.
Njeno oduševljenje Beogradom je rezultiralo da napiše nekoliko tekstova kako na engleskom, tako i na italijanskom, i upravo zato je naša redakcija i kontaktirala.
- Svima bih preporučila da dođu u Beograd, koji sam nazvala "Balkanski Njujork". Ali čekajte, ovo nije kraj, pišem još jedan tekst o Beogradu - simpatično je završila Kjara Marki.