"БЕОГРАД ЈЕ БАЛКАНСКИ ЊУЈОРК" Италијанска новинарка ФАСЦИНИРАНА српском престоницом, а ево и ЗАШТО
Након културног уздизања, Кјара је баш онако на италијански начин одлучила да види шта Београд нуди када су мода и ноћни живот у питању и ту је остала затечена
Историја, музеји, позоришта, дизајнери, клубови... град који никада не спава. Београд је "Балкански Њујорк", према писању угледних страних медија.
- Свакоме ко дође у ову европску престоницу, биће дискредитован мит који већина има о овом граду, "мит сиромашног и разрушеног источног града Европе". Рат је завршен пре много година и Београд је од тада буквално процветао - рекла је Кјара Марки, уредница италијанског лајфстајл портала.
Посебно се одушевила Народним музејом и није могла да верује да ће док буде шетала његовим важним просторима видети дела Монеа, Тинторета и Ван Гога.
- Могу слободно да кажем да имате благо на три спрата, посебно ме је одушевило то што имате Монеа, Тинторета и Ван Гога и невероватно лепа дела српских уметника. Такође, имате експонате из неолита, а и завидну античку колекцију. Као хипонотисана сам ходала кроз музеј - истакла Кјара Марки.
Посебно је фасцинирала чињеница да је Народно позориште било једино отворено за време бомбардовања НАТО-а.
- Ваша земља је прошла доста тога лошег, ако сам добро схватила - Београд је рушен 140 пута, али без обзира на све ви сте опстали у сваком смислу. Народно позориште је радило за време НАТО бомбардовања 1999. године, зар то није фасцинанто? Имате у понуди карте од један динар. У Историјском музеју сам видела поставку о крају Првог светског рата која је коштала само два евра и то је била невероватна интерактивна изложба са много фотографија - казала је Кјара Марки.
Велико уживање јој је причинила шетња кроз централну Кнез Михаилову улицу, јер је била испуњена балканском музиком уличних свирача.
- Путања кроз њу ме је навела до рушевина старог римског пута "Виа Милитарис" који је некада водио до Цариграда, односно Инстабула. Испред Калемегданске тврђаве сам видела споменик захвалности Француској, који је саградио уметник Иван Мештровић, како би изразио захвалност савезницима у Првом светском рату - рекла је Маркијева.
Такође, одушевио је и Римски бунар на Калемегдану који је упоредила са бунаром Светог Патрика који се налази у Орвијету.
- Невероватно је то што вода из бунара долази из реке. Доста је сличан бунару Светог Патрика у Орвијету. На Калемегдану сам видела како се река Сава спаја са Дунавом и мало је рећи да је призор био диван - истакла је Кјара Маркијева.
Након Калемегдана, Кјара је посетила Храм Светог Саве и музеј Николе Тесле и ове две дестинације би препоручила свим туристима који имају у плану да посете Београд.
- Крипта у Храму Светог Саве заиста надахњује! Такође, музеј Николе Тесле је изванредан. Невероватно је да имате организоване бесплатне вођене туре сваког сата и да постоји могућност да се учествује у експериментима - поручује Кјара Марки.
Након културног уздизања, Кјара је баш онако на италијански начин одлучила да види шта Београд нуди када су мода и ноћни живот у питању и ту је остала затечена.
Мештани села у коме је "Путинова црква": Надају да ће их председник Русије ипак посетити
- Одушевила ме је Балканска улица која је позната по ручно израђеним шеширима, затим су ми биле фасцинанте мале и врло аутентичне златаре. Вредан пажње је и Чумић дизајн дистрикт, који је права оаза одличне моде. Ту ми се допало толико тога, стога сам купила неколико ствари ваших домаћих дизајнера. Искрено сам се дивила ручно рађеним сандалама, ташнама и разним керамичким детаљима - истакла је Кјара Марки.
Након шопинга, и пре напуштања српске престонице, Кјара је посетила Сава Малу, коју је назвала "Мали Дубаји".
- Видим да се та област трансформише у један модеран, еклектичан део Београда и личи ми на неки "Мали Дубаји". Колико сам схватила, ту ће бити луксузни хотели и марина, паркови, вртови, највећи балкански трговачки центар, школе, позоришта и могу само рећи да је то сјајно - истакла је Кјара Марки.
Њено одушевљење Београдом је резултирало да напише неколико текстова како на енглеском, тако и на италијанском, и управо зато је наша редакција и контактирала.
- Свима бих препоручила да дођу у Београд, који сам назвала "Балкански Њујорк". Али чекајте, ово није крај, пишем још један текст о Београду - симпатично је завршила Кјара Марки.