BEOGRAD NAJZAGAĐENIJI GRAD NA SVETU: Automobila nema na ulicama! Kako je ovo moguće?!
Vazduh je bio težak za disanje, ali s obzirom na to da nema magle psihološki pritisak ne postoji
Prema podacima sajta Air Visual Beograd je u 8.00 časova bio najzagađeniji grad na svetu sa koeficijentom 378, skoro duplo više od drugoplasiranog Čiang Maja na Tajlandu, Kijeva (Ukrajina), Zagreba (Hrvatska), Osake (Japan). Međutim, kako nema magle građani vise nisu u panici od zagađenja, a s obzirom na to da na ulicama nema automobila, postavlja se pitanje kako je moguće da je zagađenje na ovako visokom nivou.
Podatke o zagađenju potvrdili su i zvanični nalazi Grada Beograda i Gradskog zavoda za javno zdravlje. Naime, na sajtu Beoeko stoji da je vazduh u Beogradu u 7.00 časova bio jako zagađen, što predstavlja najveću kategoriju zagađenosti.
"Ozbiljne zdravstvene tegobe se mogu očekivati i kod zdravih osoba i u osetljivim grupama populacije", stoji u zvaničnom upozorenju.
Konačno, skoro identične brojke su i na sajtu Agencije za zaštitu životne sredine. Vazduh je u poslednjoj kategoriji zagađenosti ("jako zagađen") ne samo na Starom gradu, Novom Beogradu, Mostaru, već i na Vračaru, u Obrenovcu, Pančevu, kao i na mernim mestima Novi Sad (Rumenačka), Beočin (Centar), Smederevo (Centar), Bor (Gradski park).
Dakle, ono što se može zaključiti zagađenje vazduha ne prouzrokuje saobraćaj, kako su mnogi mislili. Do zagađenja vazduha dolazi kada se gasovi i mikroskopske čestice čađi (PM10 i PM2.5) i prašine oslobađaju u Zemljinu atmosferu, što izaziva promenu prirodnog odnosa i koncentracije osnovnih komponenti vazduha. A to ne znači da te čestice dolaze samo iz automobila. Ponekad ove čestice dospevaju u atmosferu prirodnim putem.
Ministar za zaštitu životne sredine Goran Trivan objasnio je o čemu se radi:
- Razgovarao sam sa stručnjacima i objasnili su mi da je u pitanju reemisija najsitnijih čestica koje su se spustile na zemlju zajedno sa padavinama, odnosno snegom i kišom prethodnih dana. U međuvremenu se zemlja osušila, dunuo je vetar i podigao te čestice što je dovelo do zagađenja vazduha – kaže ministar Trivan.
Stručnjaci objašnjavaju da najnovije zagađenje nema veze sa drastično smanjenim saobraćajem u gradovima i da će trajati sve dok bude duvao vetar, odnosno najkasnije do subote kako predviđaju meteorolozi.
- Zdravstveni radnici upozoravaju da ove čestice mogu da utiču na kapacitet pluća. S obzirom na to da se borimo protiv KOVID-19 lekari preporučuju da se što manje izlazi iz kuće i boravi na otvorenom dok ne dođe do pročišćenja vazduha – poručio je ministar Trivan.