"Bilo je to u nekoj zemlji seljaka, na brdovitom Balkanu ... ": Na današnji dan rođena je DESANKA MAKSIMOVIĆ
Desanka Maksimović rođena je u selu Rabrovica kod Valjeva, 16. maj 1898 godine, a umrla u Beogradu, 11. februar 1993. Bila je srpska pesnikinja, profesorka književnosti i akademik Srpske akademije nauka i umetnosti.
Desanka Maksimović je bila najstarije dete oca Mihaila, učitelja, i majke Draginje. Odmah posle njenog rođenja, Mihailo Maksimović je dobio premeštaj, te se porodica odselila u Brankovinu. U Brankovini je provela detinjstvo, a u Valjevu je završila gimnaziju. Početkom avgusta 1933. godine udala se za Sergeja Slastikova. Nije imala dece.
OVAJ DAN JE POSEBNO ZNAČAJAN: "Porodica je remek-delo prirode"
Mihailo Miša Janketić biće sahranjen u subotu u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju
TUŽNA SUDBINA MIŠE JANKETIĆA! Ovako je izgledao POSLEDNJI SUSRET velikog glumca sa majkom Milicom
Studirala je na odeljenju za svetsku književnost, opštu istoriju i istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu. Nakon diplomiranja, Desanka Maksimović je najpre radila u Obrenovačkoj gimnaziji, a zatim kao suplent u Trećoj ženskoj gimnaziji u Beogradu. U Parizu je provela godinu dana na usavršavanju kao stipendista francuske vlade. Nakon što je od septembra 1925. godine radila oko godinu dana u učiteljskoj školi u Dubrovniku, prešla je ponovo u Beograd gde je radila u Prvoj ženskoj realnoj gimnaziji (današnjoj Petoj beogradskoj gimnaziji). Jedna od njenih učenica bila je i Mira Alečković, koja je takođe postala pesnikinja i bliska prijateljica Desanke Maksimović.
Početkom Drugog svetskog rata je otišla u penziju, ali se u službu vratila 1944. i u istoj školi ostala do konačnog penzionisanja, 1953.
Putovala je širom tadašnje Jugoslavije i imala veliki broj prijatelja među piscima i pesnicima, između ostalih i Miloš Crnjanski, Ivo Andrić, Gustav Krklec, Isidora Sekulić, Branko Ćopić i mnogi drugi. 17. decembra 1959. izabrana je za dopisnog člana Srpske akademije nauka i umetnosti, a 16. decembra 1965. za redovnog člana. U četvrtak, 11. februara 1993. godine, u svojoj 95. godini, u Beogradu je preminula Desanka Maksimović.
Sahranjena je u Brankovini kod Valjeva, u porti crkve Svetih arhanđela u okviru kulturno-istorijskog kompleksa.
Desanka Maksimović je bila pesnik, pripovedač, romansijer, pisac za decu, a povremeno se bavila i prevođenjem, mahom poezije, sa ruskog, slovenačkog, bugarskog i francuskog jezika. Objavila je oko pedeset knjiga poezije, pesama i proze za decu i omladinu, pripovedačke, romansijerske i putopisne proze. Svoje prve pesme je objavila 1920. godine u časopisu "Misao".
Njena poezija je i ljubavna i rodoljubiva, i poletna, i mladalačka, i ozbiljna i osećajna. Neke od njenih najpopularnijih pesama su: "Predosećanje“, "Strepnja“, "Prolećna pesma“, "Opomena“, "Na buri“, "Tražim pomilovanje“ i "Pokošena livada“.
Čuvši za streljanje đaka u Kragujevcu 21. oktobra 1941, pesnikinja je napisala jednu od svojih najpoznatijih pesama "Krvava bajka", pesmu koja svedoči o teroru okupatora nad nedužnim narodom u Drugom svetskom ratu. Pesma je objavljena tek posle rata.
Najčešći motiv u poeziji Desanke Maksimović je bila ljubav i njena reč, odnos prema svetu i filozofija su i sami bili pesničke prirode. Mnoge njene pesme predstavljaju poziv ljudima da budu dobri, plemeniti, ponositi, postojani, da poštuju ljude drugačijih uverenja i načela, mišljenja, boja i vera, i da budu strogi prema svojim manama kao i prema tuđim. Od svih vrednosti u životu ona je kroz svoje pesme posebno isticala slobodu, odanost, hrabrost, dobrotu i nekoristoljublje.
Prvo priznanje dobila je 1925. godine nagradom za pesmu "Strepnja" na konkursu časopisa "Misao“. Desanka Maksimović je dobila veliki broj književnih nagrada, među njima i Vukovu (1974), Njegoševu (1984), nagradu AVNOJ-a (1970), Sedmojulska nagrada (1964), Zmajeva nagrada (1958 i 1973), nagrada "Mlado pokoljenje“ (1959). Izabrana je i za počasnog građanina Valjeva. Godine 1988. odlikovana je nagradom "Zlatni venac“ makedonskih Večeri poezije u Strugi u saradnji sa Uneskom. Nagrada se dodeljuje jednom pesniku godišnje za celokupan životni rad.
MIŠA JE IZA SEBE OSTAVIO DOSLEDNOG NASLEDNIKA: Svako veče njegovog SINA gledate u HIT seriji "Ubice moga oca" (FOTO)
Pogledajte POSLEDNJU FOTOGRAFIJU MIŠE JANKETIĆA PRED SMRT: Svi koji je vide PRIMEĆUJU JEDAN NEVEROVATAN DETALJ (FOTO)
OVO JE ĆERKA MIŠE JANKETIĆA: Lepu Milicu gledate u popularnoj seriji, a niste znali da je ćerka NAŠE GLUMAČKE LEGENDE (FOTO)
Dana 12. februara 1993. Vlada Srbije je donela odluku da se njeno ime i delo trajno obeleži osnivanjem "Zadužbine Desanke Maksimović" koja dodeljuje "Nagradu Desanka Maksimović“. Odluka Vlade je realizovana inicijativom Ministarstva za kulturu Srbije da Narodna biblioteka bude osnivač i nosilac te institucije. Zadužbina je osnovana 19. marta 1993. Osnivačkim aktom i Statutom naznačava se da zadužbina treba da "stvori uslove za trajno očuvanje i negovanje uspomene na Desanku Maksimović, jednog od najvećih pesnika srpskog jezika 20. veka".