"Dok su nam umirali najbliži, navlačili smo skafandere pred kovid zonom" Evo šta je tada bio podstrek Milici i njenim kolegama
Svesni smo situacije da je cela država, a najviše zdravstveni sistem bio pod velikim pritiskom usled pandemije korona virusa.
Na tu temu ekipa portala Srbija Danas razgovarala je sa medicinskom sestrom Milicom M. koja je zaposlena u jednom od zdravstvenih centara u Beogradu, o njenim počecima i tome kako je za nju i njene kolege pandemija korona virusa bio težak period, ali i o tome šta im je olakšavalo situaciju.
- Pandemija je bila jako težak period za sve građane, a pogotovo za nas zdravstvene radnike. Jedini drugima smo tada bili sve i jako nam je značio bilo koji vid podrške. Najteži trenutak za mene i mnoge moje kolege je navlačenje skafandera pred kovid zonom nakon smrti nekoga od najbližih. Ali morali smo da ostanemo pribrani da nastavimo da se borimo za sve kojima je naša pomoć potrebna. Nismo viđali porodice i sve ono o čemu se već mnogo puta pisalo, ali moram da naglasim da ono što nas je u periodu pandemije i borbe za tuđe, a i naše živote dodatno podstaklo i stimulisalo su unapređeni uslovi za rad i povećana primanja.
VEĆ U PRVIM MESECIMA NADLjUDSKE BORBE, VEĆE PLATE U ZDRAVSTVU
- Želela bih da naglasim da sam srećna što je ova država svesna da je zdravstvo srce našeg društva, i da iako nemam iza sebe mnogo godina staža, drago mi je da smo došli do toga da je Srbija zemlja sa najnižom stopom nezaposlenosti u oblasti medicine – kaže Milica i dodaje – Posle stažiranja, započela sam „karijeru“ volontiranjem više od pola godine, a onda su se ugovori produžavali do decembra 2020. kada sam kroz projekat „100 najboljih diplomaca“ dobila posao na neodređeno.
Ona dodaje da je njoj i njenim kolegama mnogo značio takav projekat jer su napokon postali svesni da je ovoj državi stalo da svoje mlade ljude zadrži u Srbiji.
Ističe i da je u vreme pandemije podrška medicinskom osoblju bila od presudnog značaja, imajući u vidu kroz šta su prošli i dodaje da im je izuzetno značilo rekordno organizovanje dodatnih kovid bolnica.
Srbija je svesna da se uspešno nosila sa epidemijom, pre svega, zahvaljujući lekarima, zdravstvenim sestrama i kompletnom osoblju.
U poslednjih 7 godina zaposleno je preko 25.614 zdravstvenih radnika i odobreno preko 9.000 specijalizacija, dok je u 2020. godini je samo do 15. maja zaposleno ukupno 6.262 radnika.
Zahvaljujući podršci države u zdravstvo je u poslednjih 5 godina uložena 1 milijarda €.
Konkretno za KCS od 1986. godine ništa ozbiljnije nije urađeno, što predstavlja "izgubljene generacije" i izgubljene godine i decenije za društvo i zemlju, ali je država napokon shvatila da je važno da se modernizujemo i idemo u korak sa najnaprednijima, i da napokon onima koji su pravo bogatstvo naše države, a to su medicinski radnici, omogući zavidne uslove za rad. Novi KCS će biti najmodernija zdravstvena ustanova u regionu, ali i u Jugoistočnoj Evropi, sa 290 jedinica intenzivne nege, što, između ostalog, govori koliko nam kapaciteti jačaju i koliko ćemo biti spremniji da primimo sve ljude koji imaju zdravstvene probleme iz bilo koje oblasti.
Pored savremenog opremljivanja i rekonstrukcije bolnica u celoj Srbiji izgrađene su i potpuno nove, zahvaljujući kojima su otvorena nova radna mesta za mlade medicinare.
Prošle godine su završeni izgradnja nove zgrade i renoviranje i proširenje Kliničkog centra Niš. To obuhvata radove na postojećim objektima, nove blokove, dvorišta i parking mesta. Rekonstruisano je ukupno 45.000m2, a taj značajan univerzitetski centar najvišeg nivoa zdravstvene zaštite dobio je 600 bolničkih kreveta.
Danas u tom objektu 2,5 miliona građana Srbije mogu da dobiju najkvalitetniju zdravstvenu zaštitu i negu, a to obuhvata i složene hirurške zahvate, jer se u njemu nalazi 17 najmodernijih operacionih sala.
Takođe, rekonstruisana je najsavremenija bolnica za interne bolesti u Vojvodini, obnovljena dečija klinika u Tiršovoj, a u procesu je i izgradnja Tiršove 2.
Širom Srbije rekonstruisane su bolnice od kojih se neke nalaze u Pirotu, Aranđelovcu, Vrbasu, Gornjem Milanovcu, Leskovcu, Loznici, Smederevskoj Palanci, Prokuplju....
DRŽAVA ULAŽE I U MODERNIZACIJU MEDICINSKIH UREĐAJA
Nove skenere dobili su: KBC „Zvezdara“, KC Kragujevac, Opšta bolnica Valjevo, zdravstveni centri Negotin i Užice, Opšta bolnica Ćuprija, Zdravstveni centar Vranje, Opšta bolnica Loznica, ATD Beograd...
Takođe, uloženo je i u odeljenja ginekologije, pedijatrije, u porodilišta, institute i drugo. Država na taj način podstiče natalitet u Srbiji jer ulaganje u bolju demografsku sliku znači ulaganje u napredak zemlje.
Za sam kraj razgovora, Milica zaključuje da bi naša država najvećim uspehom trebalo da smatra sprečavanje odliva zdravstvenih radnika i koristi priliku da se zahvali glavnoj sestri i svojim kolegama na podršci i međusobnom poverenju.
Zdravstveni radnici istinski su zaslužili zahvalnost države za njihovo požrtvovanje i odanost profesiji. Iz tog razloga država planira da nastavi ulaganje u zdravstvo.