"Док су нам умирали најближи, навлачили смо скафандере пред ковид зоном" Ево шта је тада био подстрек Милици и њеним колегама
Свесни смо ситуације да је цела држава, а највише здравствени систем био под великим притиском услед пандемије корона вируса.
На ту тему екипа портала Србија Данас разговарала је са медицинском сестром Милицом М. која је запослена у једном од здравствених центара у Београду, о њеним почецима и томе како је за њу и њене колеге пандемија корона вируса био тежак период, али и о томе шта им је олакшавало ситуацију.
- Пандемија је била јако тежак период за све грађане, а поготово за нас здравствене раднике. Једини другима смо тада били све и јако нам је значио било који вид подршке. Најтежи тренутак за мене и многе моје колеге је навлачење скафандера пред ковид зоном након смрти некога од најближих. Али морали смо да останемо прибрани да наставимо да се боримо за све којима је наша помоћ потребна. Нисмо виђали породице и све оно о чему се већ много пута писало, али морам да нагласим да оно што нас је у периоду пандемије и борбе за туђе, а и наше животе додатно подстакло и стимулисало су унапређени услови за рад и повећана примања.
ВЕЋ У ПРВИМ МЕСЕЦИМА НАДЉУДСКЕ БОРБЕ, ВЕЋЕ ПЛАТЕ У ЗДРАВСТВУ
- Желела бих да нагласим да сам срећна што је ова држава свесна да је здравство срце нашег друштва, и да иако немам иза себе много година стажа, драго ми је да смо дошли до тога да је Србија земља са најнижом стопом незапослености у области медицине – каже Милица и додаје – После стажирања, започела сам „каријеру“ волонтирањем више од пола године, а онда су се уговори продужавали до децембра 2020. када сам кроз пројекат „100 најбољих дипломаца“ добила посао на неодређено.
Она додаје да је њој и њеним колегама много значио такав пројекат јер су напокон постали свесни да је овој држави стало да своје младе људе задржи у Србији.
Истиче и да је у време пандемије подршка медицинском особљу била од пресудног значаја, имајући у виду кроз шта су прошли и додаје да им је изузетно значило рекордно организовање додатних ковид болница.
Србија је свесна да се успешно носила са епидемијом, пре свега, захваљујући лекарима, здравственим сестрама и комплетном особљу.
У последњих 7 година запослено је преко 25.614 здравствених радника и одобрено преко 9.000 специјализација, док је у 2020. години је само до 15. маја запослено укупно 6.262 радника.
Захваљујући подршци државе у здравство је у последњих 5 година уложена 1 милијарда €.
Конкретно за КЦС од 1986. године ништа озбиљније није урађено, што представља "изгубљене генерације" и изгубљене године и деценије за друштво и земљу, али је држава напокон схватила да је важно да се модернизујемо и идемо у корак са најнапреднијима, и да напокон онима који су право богатство наше државе, а то су медицински радници, омогући завидне услове за рад. Нови КЦС ће бити најмодернија здравствена установа у региону, али и у Југоисточној Европи, са 290 јединица интензивне неге, што, између осталог, говори колико нам капацитети јачају и колико ћемо бити спремнији да примимо све људе који имају здравствене проблеме из било које области.
Поред савременог опремљивања и реконструкције болница у целој Србији изграђене су и потпуно нове, захваљујући којима су отворена нова радна места за младе медицинаре.
Прошле године су завршени изградња нове зграде и реновирање и проширење Клиничког центра Ниш. То обухвата радове на постојећим објектима, нове блокове, дворишта и паркинг места. Реконструисано је укупно 45.000м2, а тај значајан универзитетски центар највишег нивоа здравствене заштите добио је 600 болничких кревета.
Данас у том објекту 2,5 милиона грађана Србије могу да добију најквалитетнију здравствену заштиту и негу, а то обухвата и сложене хируршке захвате, јер се у њему налази 17 најмодернијих операционих сала.
Такође, реконструисана је најсавременија болница за интерне болести у Војводини, обновљена дечија клиника у Тиршовој, а у процесу је и изградња Тиршове 2.
Широм Србије реконструисане су болнице од којих се неке налазе у Пироту, Аранђеловцу, Врбасу, Горњем Милановцу, Лесковцу, Лозници, Смедеревској Паланци, Прокупљу....
ДРЖАВА УЛАЖЕ И У МОДЕРНИЗАЦИЈУ МЕДИЦИНСКИХ УРЕЂАЈА
Нове скенере добили су: КБЦ „Звездара“, КЦ Крагујевац, Општа болница Ваљево, здравствени центри Неготин и Ужице, Општа болница Ћуприја, Здравствени центар Врање, Општа болница Лозница, АТД Београд...
Такође, уложено је и у одељења гинекологије, педијатрије, у породилишта, институте и друго. Држава на тај начин подстиче наталитет у Србији јер улагање у бољу демографску слику значи улагање у напредак земље.
За сам крај разговора, Милица закључује да би наша држава највећим успехом требало да сматра спречавање одлива здравствених радника и користи прилику да се захвали главној сестри и својим колегама на подршци и међусобном поверењу.
Здравствени радници истински су заслужили захвалност државе за њихово пожртвовање и оданост професији. Из тог разлога држава планира да настави улагање у здравство.