ČEDA JE IMAO RECEPT, ALI ŠTA AKO GA NEMATE? Advokat odgovorio na pitanje koje sve zanima - šta ako imate bromazepam?
Nakon navodne tuče sa svojom suprugom Jelenom Jovanović, i dana privedenog u pritvoru i na VMA, Čedomir Jovanović kaže da se oseća dobro i da nastavlja dalje sa svojim životom.
Jovanović je za jedan portal izjavio da je zbog događaja prethodnih dana imao povećan pritisak, ali da se danas ponovo oseća dobro.
- Ne mogu da se bavim kretenima, to što me je neko priveo jer sam pio bromazepam, a bole me leđa, ne mogu da komentarišem. Nemam komentar na te stvari - rekao je Jovanović.
"NE MOGU DA SE BAVIM KRETENIMA" Oglasio se Čeda Jovanović nakon puštanja iz pritvora
"ČEDINA ŽENA JE POMAHNITALA!" Jovana Jeremić o navodima da je ONA razlog KRIZE u braku Jovanovića
"TE SUPSTANCE SU OPOJNE DROGE, ALI KADA NISU KONTROLISANE" Ovo je Čedi pronađeno u krvi - oglasila se njegova doktorka
Danas, kaže, nastavlja mirno sa svojim životom.
- Pa šta ako sam imao bromazepam? Prepisao mi ga je lekar - dodao je lider LDP.
Advokat Čede Jovanovića, Aleksandar Šćekić, rekao je da je njegov klijent testiran na narkotike i alkohol i na tim testovima je bio negativan.
- Zadržali su ga na trežnjenju do 12 sati jer je popio bromazepam za koji ima uredan recept od lekara zbog jakih bolova u leđima. Negativan je na kokain, narkotike, alkohol - rekao je Šćekić.
On je imao recept, ali šta ako ga nemate?
S obzirom na to da mnogo građana ovaj lek nabavlja i na recept i "ispod ruke" i da u svojoj apoteci, koju neretko nose sa sobom, imaju i sedative za "ne daj Bože", advokat Ivan Simić je otkrio sve nedoumice u vezi sa (ne)postojanja elementata krivičnog dela.
- Zakonom je zabranjeno posedovanje psihoaktivne supstance čije držanje, korišćenje i stavljanje u promet nije dozvoljeno - navodi advokat Simić .
Krivični zakon Republike Srbije ne pravi razliku između takozvanih lakih i teških droga, u sudskoj praksi to može na neki način biti drugačije jer neznatna količina marihuane u odnosu na manju količinu tzv. težih opojnih sredstava nešto što može dati mogućnost u smislu povoljnije pozicije okrivljenog. Takođe s tim u vezi treba imati u vidu da povratnici i neko ko je više puta hvatan čak i sa manjom količinom psihoatkivnih supsanci ima značajno nepovoljniju krivično-procesnu poziciju u smislu odlaganja krivičnog gonjenja, tzv. oportuniteta.
- Za razliku od psihoaktivnih supsanci čije je posedovanje samo po sebi kažnjivo, kada govorimo o tzv. sedativima oni se podvode pod tzv. kontrolisane supstance. Njihovo držanje nije kažnjivo, međutim oni se izdaju na recept. Govoriti o tome da će neko biti kažnjen što poseduje jednu tabletu bromazepama je nešto što se ima smatrati bagatelnom krivnjom, jer institut krivičnog prava poznat pod nazivom delo malog značaja je nešto što bi po mom shvatanju bilo primenjivo upravo na ovu situaciju, te bi krivična prijava za 1 tabletu bromazepama trebalo da bude odbačena, odnosno društvena opasnost protivpravost iskrivljenost su takvog karaktera da prosto nema mesta krivičnom gonjenju - naveo je advokat.
- Ukoliko neko poseduje manju količinu psihoaktivnih ili kontrolisanih supstanci, što su krivično pravni termini za drogu i lekove, na okrivljenog se pod određenim uslovima (da nije povratnik, da nema drugih dela u sticanju) moglo pod određenim uslovima primeniti tzv. načelo oportuniteta. Dakle, što podrazumeva da se krivično gonjenje odlaže i naredbom se okrivljenom ustanovljava obaveza uplate sredstava u dobrotvorne svrhe, društveno korisnog rada ili sl., a nakon što okrivljeni tu obavezu bezuslovno ispuni krivična prijava se odbacije, napominje advokat Simić.
Ako je u pitanju izuzetno mala količina za koju se nedvosmisleno i nesporno može utvrditi da je za ličnu upotrebu, a ne za prodaju, najčešće se i primenjuje načelo oportuniteta, što znači da Tužilaštvo sklapa sporazum sa okrivljenim i odustaje od gonjenja koji uplaćuje određenu sumu novca.
S druge strane, kako advokat Simić ističe, posedovanje 30 i više tableta koje spadaju u kontrolisane supstance bez odgovarajućeg recepta može za posledicu imati izvršenje ozbiljnog krivičnog dela.
Ako neko poseduje 30 komada, onda se to već po stavovima Tužilaštva može podvesti pod ozbiljno krivično delo i to po članu 246. "Neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga". Za to su predviđene ozbiljne zatvorske kazne. Zato se može reći da se pravi razlika između 1 i 30 tableta - objašnjava sagovornik.
Advokat Simić kaže da je poželjno da neko ko upotrebljava navedeni lek ili druge lekove iz grupe sedativa kao prepisanu terapiju ima recept uz sebe.