ЧЕДА ЈЕ ИМАО РЕЦЕПТ, АЛИ ШТА АКО ГА НЕМАТЕ? Адвокат одговорио на питање које све занима - шта ако имате бромазепам?
Након наводне туче са својом супругом Јеленом Јовановић, и дана приведеног у притвору и на ВМА, Чедомир Јовановић каже да се осећа добро и да наставља даље са својим животом.
Јовановић је за један портал изјавио да је због догађаја претходних дана имао повећан притисак, али да се данас поново осећа добро.
- Не могу да се бавим кретенима, то што ме је неко привео јер сам пио бромазепам, а боле ме леђа, не могу да коментаришем. Немам коментар на те ствари - рекао је Јовановић.
"НЕ МОГУ ДА СЕ БАВИМ КРЕТЕНИМА" Огласио се Чеда Јовановић након пуштања из притвора
"ЧЕДИНА ЖЕНА ЈЕ ПОМАХНИТАЛА!" Јована Јеремић о наводима да је ОНА разлог КРИЗЕ у браку Јовановића
"ТЕ СУПСТАНЦЕ СУ ОПОЈНЕ ДРОГЕ, АЛИ КАДА НИСУ КОНТРОЛИСАНЕ" Ово је Чеди пронађено у крви - огласила се његова докторка
Данас, каже, наставља мирно са својим животом.
- Па шта ако сам имао бромазепам? Преписао ми га је лекар - додао је лидер ЛДП.
Адвокат Чеде Јовановића, Александар Шћекић, рекао је да је његов клијент тестиран на наркотике и алкохол и на тим тестовима је био негативан.
- Задржали су га на трежњењу до 12 сати јер је попио бромазепам за који има уредан рецепт од лекара због јаких болова у леђима. Негативан је на кокаин, наркотике, алкохол - рекао је Шћекић.
Он је имао рецепт, али шта ако га немате?
С обзиром на то да много грађана овај лек набавља и на рецепт и "испод руке" и да у својој апотеци, коју неретко носе са собом, имају и седативе за "не дај Боже", адвокат Иван Симић је открио све недоумице у вези са (не)постојања елементата кривичног дела.
- Законом је забрањено поседовање психоактивне супстанце чије држање, коришћење и стављање у промет није дозвољено - наводи адвокат Симић .
Кривични закон Републике Србије не прави разлику између такозваних лаких и тешких дрога, у судској пракси то може на неки начин бити другачије јер незнатна количина марихуане у односу на мању количину тзв. тежих опојних средстава нешто што може дати могућност у смислу повољније позиције окривљеног. Такође с тим у вези треба имати у виду да повратници и неко ко је више пута хватан чак и са мањом количином психоаткивних супсанци има значајно неповољнију кривично-процесну позицију у смислу одлагања кривичног гоњења, тзв. опортунитета.
- За разлику од психоактивних супсанци чије је поседовање само по себи кажњиво, када говоримо о тзв. седативима они се подводе под тзв. контролисане супстанце. Њихово држање није кажњиво, међутим они се издају на рецепт. Говорити о томе да ће неко бити кажњен што поседује једну таблету бромазепама је нешто што се има сматрати багателном кривњом, јер институт кривичног права познат под називом дело малог значаја је нешто што би по мом схватању било примењиво управо на ову ситуацију, те би кривична пријава за 1 таблету бромазепама требало да буде одбачена, односно друштвена опасност противправост искривљеност су таквог карактера да просто нема места кривичном гоњењу - навео је адвокат.
- Уколико неко поседује мању количину психоактивних или контролисаних супстанци, што су кривично правни термини за дрогу и лекове, на окривљеног се под одређеним условима (да није повратник, да нема других дела у стицању) могло под одређеним условима применити тзв. начело опортунитета. Дакле, што подразумева да се кривично гоњење одлаже и наредбом се окривљеном установљава обавеза уплате средстава у добротворне сврхе, друштвено корисног рада или сл., а након што окривљени ту обавезу безусловно испуни кривична пријава се одбације, напомиње адвокат Симић.
Ако је у питању изузетно мала количина за коју се недвосмислено и неспорно може утврдити да је за личну употребу, а не за продају, најчешће се и примењује начело опортунитета, што значи да Тужилаштво склапа споразум са окривљеним и одустаје од гоњења који уплаћује одређену суму новца.
С друге стране, како адвокат Симић истиче, поседовање 30 и више таблета које спадају у контролисане супстанце без одговарајућег рецепта може за последицу имати извршење озбиљног кривичног дела.
Ако неко поседује 30 комада, онда се то већ по ставовима Тужилаштва може подвести под озбиљно кривично дело и то по члану 246. "Неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога". За то су предвиђене озбиљне затворске казне. Зато се може рећи да се прави разлика између 1 и 30 таблета - објашњава саговорник.
Адвокат Симић каже да је пожељно да неко ко употребљава наведени лек или друге лекове из групе седатива као преписану терапију има рецепт уз себе.