ČIME SE PRE KITILA NOVOGODIŠNJA JELKA? Ukrasi nisu postojali, ali kreativnost ljudi bila je SJAJNA
Da li možete da zamislite da ukrasi ranije nisu ni postojali?
Kraj decembra uvek u nama probudi neka lepa osećanja, mnogo osmeha i pretprazničkog raspoloženja. Jedni uživaju u poklanjaju pažnje drugima i kupovini poklona, neki u hrani koja se sprema tradicionalno na praznike, dok ima i onih koji uživaju u ukrašavanju prostorija i kićenju jelke.
AKO PUTUJETE ZA PRAZNIKE OVO JE DETALJAN SPISAK ZEMALJA GDE MOŽETE IĆI! Pravila se stalno menjaju - jedna zemlja nam spustila RAMPU
PRELEP PRIZOR RAZNEŽIO CELU SRBIJU: Pogledajte kako su Deda Mrazevi obradovali mališane u Tiršovoj (FOTO/VIDEO)
NIKAKO NE UZIMAJTE DUGME SA PUTA! Stara srpska verovanja KRIJU TAJNE: Šta znači ako vam dugmići OTPADAJU?
Nekada su novogodišnje jelke ukrašavali samo bogati, jer su je jedini i imali, međutim, danas radost kićenja jelke mogu da osete svi. Doseljenici iz Nemačke ovaj su običaj predstavili u Americi, a Azija je za kićenje jelke saznala od misionara. Međutim, postoje brojne teorije o tome od kog je tačno običaja kićenje jelke zaista poteklo.
Danas postoje razni ukrasi, u različitim bojama, veličinama i oblicima. Dok smo ranije težili da nam jelke budu što šarenije, danas je trend da jelke budu u dve, do tri boje.
Zelena je boja koja umiruje, crvena je boja radosti i veselja, plava označava duhovnost, saosećajnost i nežnost. Ljubičasta boja simbolizuje vernost, istinitost i ljubav. Ona je u isti mah i boja visokog plemstva, te jelka može izgledati ekskluzivno ukoliko njom dominira ova boja.
Da li možete da zamislite da ukrasi ranije nisu ni postojali? Pitanje je čime su se onda kitile jelke?
Prvi ukrasi na jelkama bili su ručno rađeni. Stari Germani su koristili orahe, kolače, jabuke, a kasnije i kokice, a kao osvetljenje, korišćene su prave sveće.
Naime, u srednjem veku za katolički Božić jelka se kitila crvenim jabukama, a na zapadu današnje Nemačke i kolačićima različitih oblika, te svećama koje su simbolizovale Hrista kao večnu svetlost.
U vekovima kasnije ovaj običaj se raširio po celom Starom kontinentu, a u Engleskoj se jelka ukrašena bombonima, papirnim cvećem, mašnama i malim poklonima prvi put pojavila 1841. godine..
Ko je uveo svetlucanje?
Kada je u pitanju dodavanje svetla na novogodišnje drvo, široko je zastupljeno verovanje da je za to odgovoran je Martin Luter, osnivač hrišćanske protestantske crkve u Nemačkoj.
Navodno je on prilikom jedne zimske šetnje po šumi bio toliko fasciniran svetlucanjem zvezda kroz granje zimzelenog drveća da je odlučio da doda upaljene sveće u dekoraciju svog novogodišnjeg drveta, da bi to kasnije preraslo u lampice koje mi danas koristimo.