ЧИМЕ СЕ ПРЕ КИТИЛА НОВОГОДИШЊА ЈЕЛКА? Украси нису постојали, али креативност људи била је СЈАЈНА
Да ли можете да замислите да украси раније нису ни постојали?
Крај децембра увек у нама пробуди нека лепа осећања, много осмеха и претпразничког расположења. Једни уживају у поклањају пажње другима и куповини поклона, неки у храни која се спрема традиционално на празнике, док има и оних који уживају у украшавању просторија и кићењу јелке.
АКО ПУТУЈЕТЕ ЗА ПРАЗНИКЕ ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК ЗЕМАЉА ГДЕ МОЖЕТЕ ИЋИ! Правила се стално мењају - једна земља нам спустила РАМПУ
ПРЕЛЕП ПРИЗОР РАЗНЕЖИО ЦЕЛУ СРБИЈУ: Погледајте како су Деда Мразеви обрадовали малишане у Тиршовој (ФОТО/ВИДЕО)
НИКАКО НЕ УЗИМАЈТЕ ДУГМЕ СА ПУТА! Стара српска веровања КРИЈУ ТАЈНЕ: Шта значи ако вам дугмићи ОТПАДАЈУ?
Некада су новогодишње јелке украшавали само богати, јер су је једини и имали, међутим, данас радост кићења јелке могу да осете сви. Досељеници из Немачке овај су обичај представили у Америци, а Азија је за кићење јелке сазнала од мисионара. Међутим, постоје бројне теорије о томе од ког је тачно обичаја кићење јелке заиста потекло.
Данас постоје разни украси, у различитим бојама, величинама и облицима. Док смо раније тежили да нам јелке буду што шареније, данас је тренд да јелке буду у две, до три боје.
Зелена је боја која умирује, црвена је боја радости и весеља, плава означава духовност, саосећајност и нежност. Љубичаста боја симболизује верност, истинитост и љубав. Она је у исти мах и боја високог племства, те јелка може изгледати ексклузивно уколико њом доминира ова боја.
Да ли можете да замислите да украси раније нису ни постојали? Питање је чиме су се онда китиле јелке?
Први украси на јелкама били су ручно рађени. Стари Германи су користили орахе, колаче, јабуке, а касније и кокице, а као осветљење, коришћене су праве свеће.
Наиме, у средњем веку за католички Божић јелка се китила црвеним јабукама, а на западу данашње Немачке и колачићима различитих облика, те свећама које су симболизовале Христа као вечну светлост.
У вековима касније овај обичај се раширио по целом Старом континенту, а у Енглеској се јелка украшена бомбонима, папирним цвећем, машнама и малим поклонима први пут појавила 1841. године..
Ко је увео светлуцање?
Када је у питању додавање светла на новогодишње дрво, широко је заступљено веровање да је за то одговоран је Мартин Лутер, оснивач хришћанске протестантске цркве у Немачкој.
Наводно је он приликом једне зимске шетње по шуми био толико фасциниран светлуцањем звезда кроз грање зимзеленог дрвећа да је одлучио да дода упаљене свеће у декорацију свог новогодишњег дрвета, да би то касније прерасло у лампице које ми данас користимо.