CRKVA I VERNICI DANAS OBELEŽAVAJU POČETAK GOSPOJINSKOG POSTA: Evo koja pravila morate poštovati od danas
Za pravoslavne hrišćanske vernike 14. avgusta počinje dvonedeljni Gospojinski post
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas obeležavaju praznik posvećen sedmorici svetitelja, sedam mučenika, braće Makaveji, kao i početak gospojinskog posta. Evo koja verovanja se vezuju za ovaj dan.
NADAMO SE DA VAM RADE KLIME - I DANAS NATPROSEČNO TOPLO: Od ponedeljka temperatura se penje još više na skali
POTRESNA ISPOVEST Srbina koji je posle životne DRAME otišao u LEGIJU STRANACA i potpuno promenio život!
VATRENE STIHIJE POVEZANE SA GLOBALNIM ZAGREVANJEM: Ovo su periodi kad postoji najveća OPASNOST OD POŽARA
Prvi dan gospojinskog posta pada na dan Svetih mučitelja Makaveja koji su bili starozavetni svetitelji i mučenici iz 2. veka p.n.e, a knjige o životu braće Avima, Antonina, Gurija, Eleazara, Evsevona, Adima i Markela sastavni su deo Svetog pisma.
Sveti mučenici Makaveji i njihova majka Solomona i učitelj Eleazar stradali 166. godine p.n.e. kada ih je ubio imperator Antioh XI Epifan, koji je pokušao da u Jerusalimu uvede paganske običaje. Epifan je u Jerusalimski hram postavio kip grčkog paganskog boga Zevsa, ispred kog je prisiljavao Jevreje da se klanjaju.
Sveštenik Eleazar bio je posvećen Mojsijevom zakonu i prvi je odbio da se pokloni paganskom božanstvu, zbog čega je nastradao u mukama. Sedmoro braće Makaveja i njihova majka Solomona, sledili su njegov primer pa su i oni stradali mučeničkom smrću.
Mošti svetih mučenika Makaveja čuvaju se u bazilici Svetog Andreja u Kelnu u Nemačkoj.
Kada su u pitanju narodni običaji, nema ih mnogo vezanih za današnji dan. U narodu se veruje da da je dobro sve što se radi s bosiljkom, za koji se veruje da je božija biljka. Valjalo bi danas u kuvano jelo dodati ovog začina, ili se inhalirati. Ukoliko u svom dvorištu ili na terasi već nema zasađen bosiljak, danas je pravo vreme da to učinite, jer se veruje da čuva dom.
Gospojinski post traje od 14. do 28. avgusta. Najkraći je od četiri velika godišnja posta, ali stroži od božićnog i apostolskog. Zbog velikog poštovanja prema Presvetoj Bogorodici vernici ovaj post poste kao i Veliki post, što znači da se svi dani poste „na vodi“ osim subote i nedelje, kada je dozvoljeno koristiti ulje i vino, a za praznik Preobraženja Gospodnjeg, koji pada u vreme ovog posta, jede se i riba.