"CRNA KRAVO, IZAĐI IZ LIFTA" Godinu dana nakon rasizma doktorka vraćena na posao - lekarska komora nenadležna (VIDEO)
Godinu dana nakon rasističkog ispada i prijave koju je Klinički centar Vojvodine podneo Lekarskoj komori Srbije protiv dr Milene Šćekić, stigao je epilog koji će ovu doktorku vratiti na radno mesto.
Specijalista interne medicine dr Milena Šćekić, zaposlena na Kliničkom centru Vojvodine, bila je premeštena na drugo radno mesto u ustanovi do okončanja istrage u slučaju incidenta koji se 29. juna prošle godine dogodio u liftu zgrade, a kad je ona studentkinju Medicinskog fakulteta Š. O. nazvala "crnom kravom", uz podsmeh i prethodno upućenu psovku.
BUKTI VATRA! Šumski požar zahvatio Taru, vatrena stihija nadire iz Bosne (FOTO)
"Stan je moj, a ja sam u njemu zarobljena" U TESNIM CIPELAMA ŽRTVE: Marija Lukić o partnerskom nasilju (VIDEO)
Ovo vređanje na rasnoj osnovi zabeleženo je na snimku u objavi koju je Š. O. okačila na Fejsbuku, a koji se širio društvenim mrežama, uz osude javnosti, ali i ustanove u kojoj je dotična zaposlena.
- Ovo je bio ničim izazvan rasistički napad i za njega nema opravdanja - poručila je studentkinja, dok je KCV naveo da je reč o neprihvatljivom ponašanju koje je za najoštriju osudu.
Etički odbor KCV potom je doneo zvanično mišljenje o narušavanju Kodeksa medicinske etike, a direktorka ustanove prof. dr Edita Stokić podnela je pisanu prijavu Lekarskoj komori Srbije.
Oglasila se i dr Šćekić i to otvorenim pismom, u kojem je navela da je rasne uvrede rekla u afektu i u trenutku rasprave, bez namere da bilo koga uvredi - ali i da je snimak koji je objavljen "nezakonit".
Vreme je prolazilo, ali nikakav odgovor Kliničkom centru Vojvodine nije stizao iz Lekarske komore Srbije. Dr Šćekić je, do donošenja odluke, radila bez kontakata sa pacijentima, kao lekar u Centru za laboratorijsku medicinu, a KCV je čak tri puta slao dopise Komore i interesovao se za ishod postupka.
Lekarska komora je Kliničkom centru Vojvodine odgovarala da se njen etički odbor nije ni sastajao zbog epidemiološke situacije, pa samim tim nikakva odluka nije bila doneta.
- Tek nakon treće urgencije 22. juna 2021. godine, Kliničkom centru je 5. jula prosleđeno pisano mišljenje Etičkog odbora Lekarske komore Srbije kojim smo obavešteni da je Etički odbor Komore razmotrio prijavu Kliničkog centra protiv dr Šćekić i da osuđuje svaku rasnu, versku, polnu, nacionalnu, klasnu, političku i drugu diskriminaciju, ali da nije ovlašćen za sprovođenje dokaznog postupka u ovom i bilo kom predmetu pa iz tog razloga nije mogao da zaključi da li u radnjama dr Šćekić postoji ponašanje čije je sankcionisanje u nadležnosti Etičkog odbora Komore - navode u Kliničkom centru Vojvodine.
Kako kažu, ispostavilo se da jedino studentkinja Š. O. može da pokrene postupak pred sudom časti Komore.
- Napominjemo da je Klinički centar Vojvodine, kao poslodavac dr Milene Šćekić, povodom ovog događaja preduzeo sve radnje iz svoje nadležnosti i da nema zakonskog osnova za sprovođenje bilo kakvog (disciplinskog) postupka i eventualno izricanje bilo kakve mere iz oblasti radnog prava, pošto se nemili događaj desio mimo radnog vremena i van prostorija Kliničkog centra Vojvodine, dakle van rada, uz nepostojanje bilo kakve povezanosti događaja i aktera događaja sa izvršenjem radnih obaveza dr Šćekić u Kliničkom centru, odnosno nepoštovanjem radne discipline propisane pozitivnim propisima Republike Srbije i opštim aktima KCV - poručuju u ustanovi na pitanje koje su dalje opcije.
Inače, prema Kodeksu medicinske etike Lekarske komore Srbije, svaki lekar je dužan da čuva ugled i dostojanstvo svoje profesije.
- Etičkim ponašanjem prema pacijentima, njihovim bližnjim, svojim kolegama i drugim licima i u profesionalnom i privatnom životu, čuva plemenitu tradiciju lekarskog poziva - navodi se u članu 7 Kodeksa.
Prema Zakonu o zabrani diskriminacije, rasne uvrede kategorišu se kao teški oblici diskriminacije, što se dalje utvrđuje na sudu ili u postupku pred poverenikom za zaštitu ravnopravnosti, a na osnovu prijave.