"ЦРНА КРАВО, ИЗАЂИ ИЗ ЛИФТА" Годину дана након расизма докторка враћена на посао - лекарска комора ненадлежна (ВИДЕО)
Годину дана након расистичког испада и пријаве коју је Клинички центар Војводине поднео Лекарској комори Србије против др Милене Шћекић, стигао је епилог који ће ову докторку вратити на радно место.
Специјалиста интерне медицине др Милена Шћекић, запослена на Клиничком центру Војводине, била је премештена на друго радно место у установи до окончања истраге у случају инцидента који се 29. јуна прошле године догодио у лифту зграде, а кад је она студенткињу Медицинског факултета Ш. О. назвала "црном кравом", уз подсмех и претходно упућену псовку.
БУКТИ ВАТРА! Шумски пожар захватио Тару, ватрена стихија надире из Босне (ФОТО)
"Стан је мој, а ја сам у њему заробљена" У ТЕСНИМ ЦИПЕЛАМА ЖРТВЕ: Марија Лукић о партнерском насиљу (ВИДЕО)
Ово вређање на расној основи забележено је на снимку у објави коју је Ш. О. окачила на Фејсбуку, а који се ширио друштвеним мрежама, уз осуде јавности, али и установе у којој је дотична запослена.
- Ово је био ничим изазван расистички напад и за њега нема оправдања - поручила је студенткиња, док је КЦВ навео да је реч о неприхватљивом понашању које је за најоштрију осуду.
Етички одбор КЦВ потом је донео званично мишљење о нарушавању Кодекса медицинске етике, а директорка установе проф. др Едита Стокић поднела је писану пријаву Лекарској комори Србије.
Огласила се и др Шћекић и то отвореним писмом, у којем је навела да је расне увреде рекла у афекту и у тренутку расправе, без намере да било кога увреди - али и да је снимак који је објављен "незаконит".
Време је пролазило, али никакав одговор Клиничком центру Војводине није стизао из Лекарске коморе Србије. Др Шћекић је, до доношења одлуке, радила без контаката са пацијентима, као лекар у Центру за лабораторијску медицину, а КЦВ је чак три пута слао дописе Коморе и интересовао се за исход поступка.
Лекарска комора је Клиничком центру Војводине одговарала да се њен етички одбор није ни састајао због епидемиолошке ситуације, па самим тим никаква одлука није била донета.
- Тек након треће ургенције 22. јуна 2021. године, Клиничком центру је 5. јула прослеђено писано мишљење Етичког одбора Лекарске коморе Србије којим смо обавештени да је Етички одбор Коморе размотрио пријаву Клиничког центра против др Шћекић и да осуђује сваку расну, верску, полну, националну, класну, политичку и другу дискриминацију, али да није овлашћен за спровођење доказног поступка у овом и било ком предмету па из тог разлога није могао да закључи да ли у радњама др Шћекић постоји понашање чије је санкционисање у надлежности Етичког одбора Коморе - наводе у Клиничком центру Војводине.
Како кажу, испоставило се да једино студенткиња Ш. О. може да покрене поступак пред судом части Коморе.
- Напомињемо да је Клинички центар Војводине, као послодавац др Милене Шћекић, поводом овог догађаја предузео све радње из своје надлежности и да нема законског основа за спровођење било каквог (дисциплинског) поступка и евентуално изрицање било какве мере из области радног права, пошто се немили догађај десио мимо радног времена и ван просторија Клиничког центра Војводине, дакле ван рада, уз непостојање било какве повезаности догађаја и актера догађаја са извршењем радних обавеза др Шћекић у Клиничком центру, односно непоштовањем радне дисциплине прописане позитивним прописима Републике Србије и општим актима КЦВ - поручују у установи на питање које су даље опције.
Иначе, према Кодексу медицинске етике Лекарске коморе Србије, сваки лекар је дужан да чува углед и достојанство своје професије.
- Етичким понашањем према пацијентима, њиховим ближњим, својим колегама и другим лицима и у професионалном и приватном животу, чува племениту традицију лекарског позива - наводи се у члану 7 Кодекса.
Према Закону о забрани дискриминације, расне увреде категоришу се као тешки облици дискриминације, што се даље утврђује на суду или у поступку пред повереником за заштиту равноправности, а на основу пријаве.