Da li našoj zemlji preti KATASTROFA?! Potres sa Bosfora bi RAZORIO SRBIJU!
Goran Rodić, potpredsednik Građevinske komore Srbije, u izjavi podseća da analize najeminentnijih svetskih stručnjaka ukazuju na postojanje rasekline na potezu Bosfor-dardaneli dugačke čak 1.000 kilometara.
Dok svetski stručnjaci tvrde da bismo u Srbiji mogli biti izloženi zemljotresu jačem od onog zbog kojeg smo juče gledali stravične slike iz Albanije (6,4 stepena po Rihteru – nekoliko desetina mrtvih i nekoliko stotina povređenih), sa čim se slažu i domaći građevinski eksperti, seizmolozi umiruju naciju tvrdnjama da bi kod nas potres mogao maksimalno da bude jačine od šest stepeni po Rihteru.
PRONAĐENA TINEJDŽERKA (17) KOJA JE NESTALA U SURDULICI: Emilija je sa dečkom pobegla u Nemačku!
Ove pojave na telu ukazuju na KARCINOM PANKREASA: Evo koje simptome ne smete nikako da ignorišete
UPOZORENJE ZA SRBIJU: MILION objekata NE BI IZDRŽALO potres od 6 Rihtera, ali TO NIJE SVE!
Ipak, da se vratimo na prvi, katastrofičan scenario, po kom bi najviše bili ugroženi objekti građeni na divlje, a naša zemlja ih je puna.
Pitanje vremena
Goran Rodić, potpredsednik Građevinske komore Srbije, u izjavi podseća da analize najeminentnijih svetskih stručnjaka ukazuju na postojanje rasekline na potezu Bosfor-dardaneli dugačke čak 1.000 kilometara.
Prema toj analizi nije pitanje da li će, već kada će katastrofalni zemljotres pogoditi Tursku. On bi bio jačine do devet stepeni Rihtera i žrtve bi se, posebno u Istanbulu, merile u milionima. S druge strane, dok bi stigao do Beograda, potres bi oslabio na sedam stepeni. Na pitanje kakve bi štete takav potres izazvao kod nas, Rodić odgovara:
- Što se tiče zgrada rašenih u regularnoj proceduri, iza kojih stoji država ili legalni investitori, one su do zemljotresa u Skoplju 1963. godine projektovane tako da izdrže jačinu potresa od šest stepeni po Rihteru. Nakon toga, taj prag je podignut na sedam stepeni. Dakle, stambeni kompleksi poput novobeogradskih blokova, Beograda na vodi, naselja Stepa Stepanović i slični ne bi bili ozbiljnije ugroženi – objašnjava Rodić, koji, međutim, upozorava na veliki broj nelegalnih objekata:
- Tu se već postavlja kompleksno pitanje kako su te zgrade rašene, da li je bilo ikakvih seizmičkih procena i poštovanja pravila koja to regulišu. Nažalost, odgovor na vaše prethodno pitanje ne bi mogao da bude optimističan ukoliko se posmatraju takve građevine, kojih je puna Srbija.