UPOZORENJE ZA SRBIJU: MILION objekata NE BI IZDRŽALO potres od 6 Rihtera, ali TO NIJE SVE!
Preko milion objekata u Srbiji ne bi izdržalo zemljotres jačine od šest stepeni po Rihterovoj skali, upozoravaju stručnjaci.
U Srbiji nije registrovana veća šteta zbog zemljotresa od 6,4 stepena po Rihterovoj skali koji je pogodio Albaniji, rečeno je u Republičkom seizmološkom zavodu.
Putovanje kao idealan PRAZNIČNI POKLON uz SPECIJALNE CENE ER SRBIJE
ZEMLJOTRESI DRMAJU BALKAN: OVO JE SEDAM ŽARIŠNIH ZONA U SRBIJI! Stručnjaci upozoravaju - OVO NE STAJE!
Zamenik direktora Republičkog seizmološkog zavoda Srbije Branko Dragičević kaže da se zemljotres naročito osetio na teritoriji Kosova i Metohije.
- Zemljotres se osetio u celoj Srbiji, naročito u južnoj srpskoj pokrajini, pa sve do Beograda. Osetili su ga i građani Crne Gore, Italije, Severne Makedonije, Grčke, Bugarske… Računa se da je najmanje 10 miliona ljudi osetilo to podrhtavanje tla – kaže on i dodaje da se očekuje još seizmičke aktivnosti nakon ovog snažnog zemljotresa.
Upitan da li se narednih meseci zemljotres može očekivati i na prostoru Srbije i u regionu, on je rekao da će se i na našim prostorima događati zemljotresi, ali ne takve jačine kao u Albaniji.
Dragičević objašnjava da se zemljotresi ne mogu predvideti, da nemaju sezonu u godini tokom koje se dešavaju, kao i da ne daju vremena za evakuaciju. Od zemljotresa se, kaže, treba štiti pre nego što se dogode.
Jedna od mera zaštite je da se grade objekti koji su seizmički zaštićeni, kao i da se jačaju institucije koje će uspeti da snize rizike i posledice zemljotresa.
''NE PAMTIM DA JE IKAD BILO OVAKO'' SVI BEŽALI U PANICI: U Nevesinju od zemljotresa oštećena škola! (VIDEO)
"Zgrada se tresla kao telefon koji vibrira" Zemljotres koji je RAZORIO ALBANIJU osetio se SVOM SNAGOM i na Kosovu
Ipak, u Građevinskoj komori Srbije ističu da kod nas ima bar milion objekata koji su građeni „na divlje“ ili su dosta stari i dotrajali, pa nisu zaštićeni od potencijalnih potresa.
Goran Rodić iz Građevinske komore Srbije navodi da je veliki broj objekata kod nas građen sa materijalima sumnjivog kvaliteta.
- Mi smo nakon zemljotresa u Skoplju 1963. godine počeli da gradimo zgrade koje mogu da izdrže jačinu zemljotresa od sedam Rihtera, tako da imamo dosta bezbedne objekte. I ova novija naselja u Vojvode Stepe, zatim Beograd na vodi – to su sve bezbedni objekti. Naš problem je nelegalna i stara gradnja i tu u Srbiji imamo oko milion objekata koji nisu seizmološki zaštićeni jer nisu građeni po odgovarajućim standardima, a materijali za gradnju su vrlo često nabavljeni na crno. Te zgrade i kuće bi mogle da stradaju ako bi došlo do zemljotresa od šest i više Rihtera. Takođe, bile bi ugrožene i okolne građevine, jer bi ove nebezbedne na njih mogle da se obruše – objašnjava Rodić.
KAO DA SU SE 3 ATOMSKE BOMBE SRUČILE: Evo kolika je SNAGA zemljotresa koji su pogodili Albaniju! (VIDEO)
"Kasnio SAMO JEDAN LET i to za Beograd" Aleksandar za SD otkriva šta se nakon zemljotresa DEŠAVA U ALBANIJI (FOTO)
SRPSKI FUDBALER PREŽIVEO PAKAO U ALBANIJI: Pucali su zidovi, sve se treslo, PLAŠIO sam se za život
NAJTUŽNIJA PRIČA ZEMLJOTRESA: Deda spasen, pa umro od tuge za UNUKOM koji je ostao ZATRPAN (FOTO)