УПОЗОРЕЊЕ ЗА СРБИЈУ: МИЛИОН објеката НЕ БИ ИЗДРЖАЛО потрес од 6 Рихтера, али ТО НИЈЕ СВЕ!
Преко милион објеката у Србији не би издржало земљотрес јачине од шест степени по Рихтеровој скали, упозоравају стручњаци.
У Србији није регистрована већа штета због земљотреса од 6,4 степена по Рихтеровој скали који је погодио Албанији, речено је у Републичком сеизмолошком заводу.
Путовање као идеалан ПРАЗНИЧНИ ПОКЛОН уз СПЕЦИЈАЛНЕ ЦЕНЕ ЕР СРБИЈЕ
ЗЕМЉОТРЕСИ ДРМАЈУ БАЛКАН: ОВО ЈЕ СЕДАМ ЖАРИШНИХ ЗОНА У СРБИЈИ! Стручњаци упозоравају - ОВО НЕ СТАЈЕ!
Заменик директора Републичког сеизмолошког завода Србије Бранко Драгичевић каже да се земљотрес нарочито осетио на територији Косова и Метохије.
- Земљотрес се осетио у целој Србији, нарочито у јужној српској покрајини, па све до Београда. Осетили су га и грађани Црне Горе, Италије, Северне Македоније, Грчке, Бугарске… Рачуна се да је најмање 10 милиона људи осетило то подрхтавање тла – каже он и додаје да се очекује још сеизмичке активности након овог снажног земљотреса.
Упитан да ли се наредних месеци земљотрес може очекивати и на простору Србије и у региону, он је рекао да ће се и на нашим просторима догађати земљотреси, али не такве јачине као у Албанији.
Драгичевић објашњава да се земљотреси не могу предвидети, да немају сезону у години током које се дешавају, као и да не дају времена за евакуацију. Од земљотреса се, каже, треба штити пре него што се догоде.
Једна од мера заштите је да се граде објекти који су сеизмички заштићени, као и да се јачају институције које ће успети да снизе ризике и последице земљотреса.
''НЕ ПАМТИМ ДА ЈЕ ИКАД БИЛО ОВАКО'' СВИ БЕЖАЛИ У ПАНИЦИ: У Невесињу од земљотреса оштећена школа! (ВИДЕО)
"Зграда се тресла као телефон који вибрира" Земљотрес који је РАЗОРИО АЛБАНИЈУ осетио се СВОМ СНАГОМ и на Косову
Ипак, у Грађевинској комори Србије истичу да код нас има бар милион објеката који су грађени „на дивље“ или су доста стари и дотрајали, па нису заштићени од потенцијалних потреса.
Горан Родић из Грађевинске коморе Србије наводи да је велики број објеката код нас грађен са материјалима сумњивог квалитета.
- Ми смо након земљотреса у Скопљу 1963. године почели да градимо зграде које могу да издрже јачину земљотреса од седам Рихтера, тако да имамо доста безбедне објекте. И ова новија насеља у Војводе Степе, затим Београд на води – то су све безбедни објекти. Наш проблем је нелегална и стара градња и ту у Србији имамо око милион објеката који нису сеизмолошки заштићени јер нису грађени по одговарајућим стандардима, а материјали за градњу су врло често набављени на црно. Те зграде и куће би могле да страдају ако би дошло до земљотреса од шест и више Рихтера. Такође, биле би угрожене и околне грађевине, јер би ове небезбедне на њих могле да се обруше – објашњава Родић.
КАО ДА СУ СЕ 3 АТОМСКЕ БОМБЕ СРУЧИЛЕ: Ево колика је СНАГА земљотреса који су погодили Албанију! (ВИДЕО)
"Каснио САМО ЈЕДАН ЛЕТ и то за Београд" Александар за СД открива шта се након земљотреса ДЕШАВА У АЛБАНИЈИ (ФОТО)
СРПСКИ ФУДБАЛЕР ПРЕЖИВЕО ПАКАО У АЛБАНИЈИ: Пуцали су зидови, све се тресло, ПЛАШИО сам се за живот
НАЈТУЖНИЈА ПРИЧА ЗЕМЉОТРЕСА: Деда спасен, па умро од туге за УНУКОМ који је остао ЗАТРПАН (ФОТО)