DANAS SE SVET SEĆA HOLOKAUSTA! Milioni Jevreja ubijeni u Hitlerovom sistemu, Srbi pominju i svoje žrtve Jasenovca
Sutra se sprema svečanost i u Beogradu.
Danas se širom sveta proslavlja Međunarodni dan sećanja na žrtve holokausta. Za proslavu je uzet baš 27. januar, dan kada je sovjetska Crvena armija oslobodila nacistički logor Aušvic, najozloglašeniji logor smrti u porobljenoj Evropi.
DANAS JE SVETI SAVA, ŠKOLSKA SLAVA: Deca danas moraju da urade nešto, za žene je jedna stvar poželjnja, ali NIKAKO NE NOSITE CRVENO (VIDEO)
Preminuo unuk Nikole Pašića
IVAN GROZNI BIO VELIKI OBOŽAVATELJ DELA SVETOG SAVE! Evo šta povezuje najvećeg srpskog prosvetitelja sa PRVIM RUSKIM CAREM
Praznik je uveden Rezolucijom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija od 1. novembra 2005. godine kada je ustanovljeno da se ovaj dan obeležava kao Međunarodni dan sećanja na žrtve holokausta, kako bi se od zaborava sačuvali milioni ubijenih Jevreja.
Prilikom oslobađanja Aušvica zatečeno je i 7 500 preživelih logoraša koje su nacisti ostavili za sobom.
Međunarodni dan sećanja na Holokaust posebno se obeležava u evropskim zemljama i narodima u kojima je tokom Drugog svjetskog rata život izgubilo 53 miliona ljudi, među kojima gotovo 31 milion civila.
Među tim narodima, svakako su i Srbi koji su od Hitlera i Hitlerovih pomoćnika pretrpeli užasne zločine i genocid.
Naravno, Holokaust kod Srba uvek budi i sećanje na veliko stradanje u sistemu logora Jasenovac gde je prema podacima Memorijalnog centra Donja Gradina stradalo 700 000 ljudi, od čega pola miliona Srba.
Takođe, tokom Drugog svetskog rata hiljade balkanskih Jevreja je ubijeno od strane nacističkih i pomagačkih režima.
Opisujući razmere zločina Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) navodi da oko 10.500 Jevreja, koliko ih je prije Drugog svjetskog rata bilo u Sarajevu, oko 9.000 je odvedeno u ustaške i nacističke logore.
- Ova teška tragedija, kojom je uništeno gotovo celo bosanskohercegovačko Jevrejstvo, nikada ne može biti izbrisana niti nadoknađena, a zajednica se biološki nije oporavila do današnjih dana - dodali su iz udruženja, prenosi Al Jazeera.
Film koji baca novo svetlo na najveću tragediju u našoj istoriji
Najnoviji čuvar istorije i kulta sećanja na jasenovačke žrtve, svetlost dana ugledao je, 4. avgusta 2023. godine, na 28-godišnjicu operacije Oluja.
Saznajte sve o klicama zla i počecima genocida nad Srbima na teritoriji Nezavisne Države Hrvatske. Kakvu ulogu je u zločinima nad nevinima imao Vatikan i ko su bili najveći krvnici? Koja je bila sudbina srpske dece, kakvim su se metodama Ustaše služile prilikom mučenja i ubijanja zarobljenika i dokle su sezale granice zločinačkog uma, samo su neka od pitanja na koje će vam film "Svi putevi vode u Jasenovac" dati odgovore, ali budite spremni na jednu novu misteriju i dilemu dostojnu debata najvećih istoričara koje svet može da ponudi.
Važno je ne zaboraviti korene i cenu, koju su naše bake i dedovi platili zarad slobode, koju mi danas imamo. Cilj projekta "Svi putevi vode u Jasenovac" nije uvreda hrvatskog, ili bilo kog drugog naroda, jedina misija ovog filma je očuvanje sećanja na naše stradale pretke, kojima se i danas, 80 godina kasnije, tačan broj još uvek ne zna.
Ovaj film je poziv svim istoričarima da se aktivnije uključe u istraživanja kako pisane, tako i konkretne terenske građe, kako bi naši preci, gotovo pun vek nakon svoje smrti, mogli konačno pronaći mir. Ovaj film naš je pokušaj doprinosa u ovoj skoro vekovnoj borbi za istinu, u kojoj srpski narod ne sme podići belu zastavu. Naši preci to nisu zaslužili.
Sličan je slučaj sa Jevrejima širom balkanskih gradova i varoši u kojima su pre Drugog svetskog rata činili trgovačku i poslovnu elitu.
Knjiga sa imenima ubijenih
U Njujorku je nešto ranije na Ist Riveru generalni sekretar UN-a zajedno sa ambasadorom Izraela pri UN-u i predsedavajućim Svetskog centra za sećanje na holokaust Jad Vašem otvorio izložbu “Knjiga imena žrtava holokausta Jad Vašem” koja abecednim redom navodi imena svake od približno 4,8 miliona žrtava koje je trenutno dokumentovao i potvrdio.
Za sistemsko uništavanje oko šest miliona Jevreja u Drugom svetskom ratu od 1939. do 1945, danas je najčešće koristiti pojam holokaust, od starogrčke riječi „olokauston” ili „potpuno spaljen”.
Logor Aušvic podigle su nemačke okupacione vlasti blizu poljskog gradića Ošvjenćim (nemački Aušvic) 1940. godine prvobitno kao logor za poljske zarobljenike ali ubrzo je počeo da igra ključnu ulogu u Hitlerovom monstruoznom planu da pobije sve evropske Jevreje u okviru “konačnog rešenja jevrejskog pitanja”.
Srbija obeležava Dan sećanja
Međunarodni dan sećanja na žrtve Holokausta biće obeležen sutra u 11 časova, kod Spomenika žrtvama genocida u Drugom svetskom ratu, u okviru kompleksa nekadašnjeg koncentracionog logora na Starom sajmištu u Beogradu.
Državnu ceremoniju odavanja počasti organizuju Vlada Srbije i Odbor za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova Srbije, a prisustvovaće joj predstavnici Narodne skupštine, Vlade Srbije, Grada Beograda, Saveza jevrejskih opština Srbije, Jevrejske opštine Beograd, Jevrejske opštine Zemun, Nacionalnog saveta Romske nacionalne manjine, Memorijalnog centra „Staro sajmište”, Muzeja žrtava genocida, udruženja građana i udruženja za negovanje tradicija, kao i članovi diplomatskog kora, prenosi Tanjug.
Praznik je još juče svečano obeležen u Novom Sadu. Tim povodom zamenik gradonačelnika Novog Sada Igor Crnobarac i predsednik Jevrejske opštine Novi Sad Mirko Štark, položili su vence na spomenik žrtvama Holokausta na jevrejskom groblju u Novom Sadu. Poručili su da najveći zločin u istoriji čovečanstva ne sme biti zaboravljen.
(Srbija Danas/M.B.)