ДАНАС СЕ СВЕТ СЕЋА ХОЛОКАУСТА! Милиони Јевреја убијени у Хитлеровом систему, Срби помињу и своје жртве Јасеновца
Сутра се спрема свечаност и у Београду.
Данас се широм света прославља Међународни дан сећања на жртве холокауста. За прославу је узет баш 27. јануар, дан када је совјетска Црвена армија ослободила нацистички логор Аушвиц, најозлоглашенији логор смрти у поробљеној Европи.
ДАНАС ЈЕ СВЕТИ САВА, ШКОЛСКА СЛАВА: Деца данас морају да ураде нешто, за жене је једна ствар пожељња, али НИКАКО НЕ НОСИТЕ ЦРВЕНО (ВИДЕО)
Преминуо унук Николе Пашића
ИВАН ГРОЗНИ БИО ВЕЛИКИ ОБОЖАВАТЕЉ ДЕЛА СВЕТОГ САВЕ! Ево шта повезује највећег српског просветитеља са ПРВИМ РУСКИМ ЦАРЕМ
Празник је уведен Резолуцијом Генералне скупштине Уједињених нација од 1. новембра 2005. године када је установљено да се овај дан обележава као Међународни дан сећања на жртве холокауста, како би се од заборава сачували милиони убијених Јевреја.
Приликом ослобађања Аушвица затечено је и 7 500 преживелих логораша које су нацисти оставили за собом.
Међународни дан сећања на Холокауст посебно се обележава у европским земљама и народима у којима је током Другог свјетског рата живот изгубило 53 милиона људи, међу којима готово 31 милион цивила.
Међу тим народима, свакако су и Срби који су од Хитлера и Хитлерових помоћника претрпели ужасне злочине и геноцид.
Наравно, Холокауст код Срба увек буди и сећање на велико страдање у систему логора Јасеновац где је према подацима Меморијалног центра Доња Градина страдало 700 000 људи, од чега пола милиона Срба.
Такође, током Другог светског рата хиљаде балканских Јевреја је убијено од стране нацистичких и помагачких режима.
Описујући размере злочина Удружење за друштвена истраживања и комуникације (УДИК) наводи да око 10.500 Јевреја, колико их је прије Другог свјетског рата било у Сарајеву, око 9.000 је одведено у усташке и нацистичке логоре.
- Ова тешка трагедија, којом је уништено готово цело босанскохерцеговачко Јеврејство, никада не може бити избрисана нити надокнађена, а заједница се биолошки није опоравила до данашњих дана - додали су из удружења, преноси Ал Jazeera.
Филм који баца ново светло на највећу трагедију у нашој историји
Најновији чувар историје и култа сећања на јасеновачке жртве, светлост дана угледао је, 4. августа 2023. године, на 28-годишњицу операције Олуја.
Сазнајте све о клицама зла и почецима геноцида над Србима на територији Независне Државе Хрватске. Какву улогу је у злочинима над невинима имао Ватикан и ко су били највећи крвници? Која је била судбина српске деце, каквим су се методама Усташе служиле приликом мучења и убијања заробљеника и докле су сезале границе злочиначког ума, само су нека од питања на које ће вам филм "Сви путеви воде у Јасеновац" дати одговоре, али будите спремни на једну нову мистерију и дилему достојну дебата највећих историчара које свет може да понуди.
Важно је не заборавити корене и цену, коју су наше баке и дедови платили зарад слободе, коју ми данас имамо. Циљ пројекта "Сви путеви воде у Јасеновац" није увреда хрватског, или било ког другог народа, једина мисија овог филма је очување сећања на наше страдале претке, којима се и данас, 80 година касније, тачан број још увек не зна.
Овај филм је позив свим историчарима да се активније укључе у истраживања како писане, тако и конкретне теренске грађе, како би наши преци, готово пун век након своје смрти, могли коначно пронаћи мир. Овај филм наш је покушај доприноса у овој скоро вековној борби за истину, у којој српски народ не сме подићи белу заставу. Наши преци то нису заслужили.
Сличан је случај са Јеврејима широм балканских градова и вароши у којима су пре Другог светског рата чинили трговачку и пословну елиту.
Књига са именима убијених
У Њујорку је нешто раније на Ист Риверу генерални секретар УН-а заједно са амбасадором Израела при УН-у и председавајућим Светског центра за сећање на холокауст Јад Вашем отворио изложбу “Књига имена жртава холокауста Јад Вашем” која абецедним редом наводи имена сваке од приближно 4,8 милиона жртава које је тренутно документовао и потврдио.
За системско уништавање око шест милиона Јевреја у Другом светском рату од 1939. до 1945, данас је најчешће користити појам холокауст, од старогрчке ријечи „олокаустон” или „потпуно спаљен”.
Логор Аушвиц подигле су немачке окупационе власти близу пољског градића Ошвјенћим (немачки Аушвиц) 1940. године првобитно као логор за пољске заробљенике али убрзо је почео да игра кључну улогу у Хитлеровом монструозном плану да побије све европске Јевреје у оквиру “коначног решења јеврејског питања”.
Србија обележава Дан сећања
Међународни дан сећања на жртве Холокауста биће обележен сутра у 11 часова, код Споменика жртвама геноцида у Другом светском рату, у оквиру комплекса некадашњег концентрационог логора на Старом сајмишту у Београду.
Државну церемонију одавања почасти организују Влада Србије и Одбор за неговање традиције ослободилачких ратова Србије, а присуствоваће јој представници Народне скупштине, Владе Србије, Града Београда, Савеза јеврејских општина Србије, Јеврејске општине Београд, Јеврејске општине Земун, Националног савета Ромске националне мањине, Меморијалног центра „Старо сајмиште”, Музеја жртава геноцида, удружења грађана и удружења за неговање традиција, као и чланови дипломатског кора, преноси Танјуг.
Празник је још јуче свечано обележен у Новом Саду. Тим поводом заменик градоначелника Новог Сада Игор Црнобарац и председник Јеврејске општине Нови Сад Мирко Штарк, положили су венце на споменик жртвама Холокауста на јеврејском гробљу у Новом Саду. Поручили су да највећи злочин у историји човечанства не сме бити заборављен.
(Србија Данас/М.Б.)