Danas slavimo Srđevdan: Zanatska slava, a Srbe za ovaj praznik veže POSEBNO VEROVANJE
Srpska pravoslavna crkva obeležava danas praznik Srđevdan, posvećen Svetim mučenicima Sergiju i Vakhu.
Sergije i Vakh bili su rimski dostojanstvenici na dvoru cara Maksimilijana, a zbog pripadnosti hrišćanskoj veri i odbijanja da se poklone rimskim bogovima posečeni su u Siriji, gde je njihov kult uspostavljen i odakle se raširio po Istoku.
Pročitajte NAJTAČNIJU vremensku prognozu za narednih nedelju dana
Evo zašto je ruski kaluđer iz MIROSLAVLJEVOG JEVANĐELJA ISEKAO BAŠ 166. STRANU! Misteriozni crtež! (VIDEO)
SRPKINJA SAM OD 1995. GODINE: Iz Sibira došla u Vrnjačku Banju kao turista, a ostala zbog ljubavi!
Sveti Sergije naročito je bio poštovan u gradu Rosafu, gde je pogubljen. Taj grad je jedno vreme nosio ime Sergiopolis i u šestom veku bio veliko hodočasničko mesto celog Istoka.
Pod carem Justinijanom (527-565) kult svetih Sergija i Vakha raširio se na Zapad, naročito na prostoru između Drača i današnjeg Dubrovnika, gde je, prema sačuvanim podacima, postojalo više od 15 crkava posvećenih ovim svecima.
Odatle se slavljenje Srđevdana širilo u unutrašnjost, tako da je ova slava u srednjovekovnoj Zeti bila jedna od značajnijih. O tome svedoči i crkva Svetih Sergija i Vakha na Bojani, koja je bila mesto gde su sahranjivani vladari dinastije Vojislavljević u 11. i 12. veku.
Nakon obnove krajem 13. veka, od srpske kraljice Jelene Anžujske i njenih sinova Dragutina i Milutina, ta crkva je mogla da primi 3.000 vernika.
Prema predanju, prilikom prenosa moštiju Svetog Save iz Trnova, u Mileševu su prenesene i mošti Svetih Sergija i Vakha, gde je odranije postojao kult ovih svetitelja, o čemu svedoče i njihove freske iz najranijeg perioda freskopisa u Mileševi. Kao zanatlijsku slavu, Srđevdan slave obućari i opančari, a srpski narod smatra da je taj dan granica između jeseni i zime.