Данас славимо Срђевдан: Занатска слава, а Србе за овај празник веже ПОСЕБНО ВЕРОВАЊЕ
Српска православна црква обележава данас празник Срђевдан, посвећен Светим мученицима Сергију и Вакху.
Сергије и Вакх били су римски достојанственици на двору цара Максимилијана, а због припадности хришћанској вери и одбијања да се поклоне римским боговима посечени су у Сирији, где је њихов култ успостављен и одакле се раширио по Истоку.
Прочитајте НАЈТАЧНИЈУ временску прогнозу за наредних недељу дана
Ево зашто је руски калуђер из МИРОСЛАВЉЕВОГ ЈЕВАНЂЕЉА ИСЕКАО БАШ 166. СТРАНУ! Мистериозни цртеж! (ВИДЕО)
СРПКИЊА САМ ОД 1995. ГОДИНЕ: Из Сибира дошла у Врњачку Бању као туриста, а остала због љубави!
Свети Сергије нарочито је био поштован у граду Росафу, где је погубљен. Тај град је једно време носио име Сергиополис и у шестом веку био велико ходочасничко место целог Истока.
Под царем Јустинијаном (527-565) култ светих Сергија и Вакха раширио се на Запад, нарочито на простору између Драча и данашњег Дубровника, где је, према сачуваним подацима, постојало више од 15 цркава посвећених овим свецима.
Одатле се слављење Срђевдана ширило у унутрашњост, тако да је ова слава у средњовековној Зети била једна од значајнијих. О томе сведочи и црква Светих Сергија и Вакха на Бојани, која је била место где су сахрањивани владари династије Војислављевић у 11. и 12. веку.
Након обнове крајем 13. века, од српске краљице Јелене Анжујске и њених синова Драгутина и Милутина, та црква је могла да прими 3.000 верника.
Према предању, приликом преноса моштију Светог Саве из Трнова, у Милешеву су пренесене и мошти Светих Сергија и Вакха, где је одраније постојао култ ових светитеља, о чему сведоче и њихове фреске из најранијег периода фрескописа у Милешеви. Као занатлијску славу, Срђевдан славе обућари и опанчари, а српски народ сматра да је тај дан граница између јесени и зиме.