DOKTOR NESTOROVIĆ OBJAŠNJAVA: Korona virus može da inficira 70 odsto stanovništva, ali tešku formu bolesti ima mali procenat
Četvrtina od 20 odsto zaraženih ima tešku formu bolesti i mora na respirator.
Korona virusom može da se inficira 70 odsto stanovništva, ali od ukupnog broja zaraženih 80 odsto neće imati nikakve tegobe, kaže profesor Branimir Nestorović, alergolog i pulmolog Univerzitetske dečije klinike u Tiršovoj.
Poznato kako se doktorka iz Niša zarazila koronom: Bilja lečila dijabetes godinama, na respiratoru bila od 21. marta
SRBIJA USVOJILA "KINESKI MODEL" ZA SUZBIJANJE KORONA VIRUSA: Obuhvata PET koraka, evo šta to znači i šta nas čeka
UPOZORENJE ZA SVE GRAĐANE: Ko krši policijski čas i šeta po parkovima, sledi mu kazna od 50.000 do 150.000!
Profesor Nestorović kaže da je COVID 19 bezopasan za većinu stanovništva, ali da zato četvrtina od 20 odsto onih koji imaju tegobe, završi na respiratorima i u bolnici.
Korona ne mora da ima temperaturu
Na pitanje da li je obavezan simptom korona virusa temperatura, kaže da nije:
- Ima jedan deo pacijenata koji imaju samo kijavicu. To je problem sa ovim virusom. I, problem je sa mlađima, koji ne primete infekciju, a raznesu je.
- 70 odsto stanovništva se inficira. Od njih 80 nema nikakve tegobe, 20 se razboli a od tih 20 odsto četvrtina ima tešku formu bolesti. Ta četvrtina je dovoljna da bude drama, da ih bude puno na respiratorima, po bolnicama. Zato je važno da ima manje slučajeva a kada ima manje slučajeva biće i manje teških formi - kazao je prof. dr Nestorović.
On kaže i da je italijanska studija, objavljena pre 5 dana, zasnovana na više od 300 umrlih od korone koji su obdukovani, pokazali da je 99 odsto njih imalo hronična oboljenja.
- 99 odsto od 300 i više obdukovanih imalo je neko još drugo hronično oboljenje a polovina sva tri - karadiovaskularno, dijabetes, i hroničnu opstruktivnu bolest pluća. Dešavaju se pojedinčani slučajevi, dešavaće se i da mlađi obole, ali će na kraju obrazac svuda biti isti - navodi on.
Kaže da je još rano govoriti da je prosek obolelih u Srbiji oko 50 godina, i ističe da su, ipak, među pacijentima u Srbiji stariji.
- To je mnogo malo pacijenta za ozbiljan prosek. Prosek kvari pacijent koji ima 35 godina, i drugi koji ima 40 i nešto. Većina su stari ljudi. Po italijanskoj statistici, prosečna starost obolelih je 63 godine a umrlih 81. Razboljevaju se mlađi ali mlađi retko umiru - kaže prof. dr Nestorović.