ДОКТОР НЕСТОРОВИЋ ОБЈАШЊАВА: Корона вирус може да инфицира 70 одсто становништва, али тешку форму болести има мали проценат
Четвртина од 20 одсто заражених има тешку форму болести и мора на респиратор.
Корона вирусом може да се инфицира 70 одсто становништва, али од укупног броја заражених 80 одсто неће имати никакве тегобе, каже професор Бранимир Несторовић, алерголог и пулмолог Универзитетске дечије клинике у Тиршовој.
Познато како се докторка из Ниша заразила короном: Биља лечила дијабетес годинама, на респиратору била од 21. марта
СРБИЈА УСВОЈИЛА "КИНЕСКИ МОДЕЛ" ЗА СУЗБИЈАЊЕ КОРОНА ВИРУСА: Обухвата ПЕТ корака, ево шта то значи и шта нас чека
УПОЗОРЕЊЕ ЗА СВЕ ГРАЂАНЕ: Ко крши полицијски час и шета по парковима, следи му казна од 50.000 до 150.000!
Професор Несторовић каже да је COVID 19 безопасан за већину становништва, али да зато четвртина од 20 одсто оних који имају тегобе, заврши на респираторима и у болници.
Корона не мора да има температуру
На питање да ли је обавезан симптом корона вируса температура, каже да није:
- Има један део пацијената који имају само кијавицу. То је проблем са овим вирусом. И, проблем је са млађима, који не примете инфекцију, а разнесу је.
- 70 одсто становништва се инфицира. Од њих 80 нема никакве тегобе, 20 се разболи а од тих 20 одсто четвртина има тешку форму болести. Та четвртина је довољна да буде драма, да их буде пуно на респираторима, по болницама. Зато је важно да има мање случајева а када има мање случајева биће и мање тешких форми - казао је проф. др Несторовић.
Он каже и да је италијанска студија, објављена пре 5 дана, заснована на више од 300 умрлих од короне који су обдуковани, показали да је 99 одсто њих имало хронична обољења.
- 99 одсто од 300 и више обдукованих имало је неко још друго хронично обољење а половина сва три - карадиоваскуларно, дијабетес, и хроничну опструктивну болест плућа. Дешавају се појединчани случајеви, дешаваће се и да млађи оболе, али ће на крају образац свуда бити исти - наводи он.
Каже да је још рано говорити да је просек оболелих у Србији око 50 година, и истиче да су, ипак, међу пацијентима у Србији старији.
- То је много мало пацијента за озбиљан просек. Просек квари пацијент који има 35 година, и други који има 40 и нешто. Већина су стари људи. По италијанској статистици, просечна старост оболелих је 63 године а умрлих 81. Разбољевају се млађи али млађи ретко умиру - каже проф. др Несторовић.