Dr Milić objasnila zašto trenutna VREMENSKA PROGNOZA SAMO ŠKODI: Korona se ušuškala u LJUDSKOM TELU
Većina naučnika u Evropi misli da će doći do drugog talasa novog koronavirusa, najverovatnije ponovo u drugoj polovini ove godine.
Korona virus mogao biti pogoršan sezonskim gripom ili potencijalnim epidemijama malih boginja.
U nedostatku vakcine, zemlje koje nisu toliko pogođene kao Velika Britanija, Italija ili Španija trebalo bi da pažljivo izračunaju rizike popuštanja mera zatvaranja i socijalne distance...
Krenula inspekcija! Objavljen SPISAK KAZNI u Srbiji: Za NENOŠENJE MASKE - 20.000 dinara
OPASNA DEČIJA BOLEST SE POJAVILA U SRBIJI! Posle korone stiže KAVASAKIJEV SINDROM, roditelji OBRATITE PAŽNJU
ŠTA SE DEŠAVA U VRANJU? Psihološka granica od dva odsto je premašena, spremaju li se nove mere?
Da li je lakoća s kojom Srbija živi, potpuno nonšalantno ponašanje i okupljanje na javnim mestima bez adekvatne zaštite u ovom trenutku za brigu, kao i šta da očekujemo od leta i mogućeg ponovnog naleta virusa rekla je doktorka Marija Milić.
- Sve zavisi od samih karakteristika virusa, osetljivosti populacije na virus (procenat populacije koja ima imunitet na virus), kao i od socio-demografskih, klimatskih i drugih faktora koji utiču na prosečan broja osoba koje inficirana osoba može zaraziti. Stoga se intenzitet virusa menja vremenom, a izvesno je da se smanjuje i očekujemo da će tako ostati, delom zbog jačanja kolektivnog imuniteta a delom i zbog ostalih faktora npr. klimatskih koji nam trenutno idu na ruku. Ukoliko dođe do drugog talasa pandemije protivepidemijske mere se neće suštinski menjati jer su dale dobre rezultate. Iskustva nakon borbe sa ovim virusom više od dva meseca imamo dovoljno i ovaj virus na jesen više neće biti nov - kaže ona.
Ona dodaje da je potrebno više meteoroloških faktora čije bi udruženo delovanje oslabilo virus.
- Rezervoar ovog virusa je čovek i ono što za sada znamo, ukoliko gledamo inkubacioni period, je da je virus sposoban da "preživi" dugo u čoveku i samim tim veći je rizik od prenošenja infekcije. Takođe, ukoliko je veći broj osoba iz našeg okruženja osetljiv na virus, tačnije nije imao prethodni kontakt sa virusom i nema imunitet, veća je šansa da će se virus širiti. Meteorološki faktori kao što su temperatura, vlažnost vazduha, UV zračenje, brzina vetra utiču na stabilnost životne sredine i posledično na održivost virusa. Znači nije samo temperature ono sto ubija virus već je potrebno udruženo delovanje više meteoroloških faktora. Sa povećanjem temperature, uz povećanje vlažnosti vazduha, pojačano UV zračenje mogućnost prenošenja virusa će se smanjiti. Takođe, tokom sunčanih dana više boravimo na otvorenom gde je mogućnost prenošenja virusa manja, a sunčani dani utiču pozitivno na naš imuni sistem proizvodnjom vitamina D. Uprkos povoljnim klimatskim i drugim faktorima koji utiču na smanjenje intenziteta virusa, treba da budemo svesni da virus cirkuliše u našoj populaciji i da je stoga veoma važno da broja naših kontakata sa drugim ljudima svedemo na minimum a posledično i mogućnosti -prenošenja virusa i njegovo preživljavanje -objašnjava doktorka.
Ona navodi da je još rano govoriti o svakodnevnici bez maski i zaštitne opreme, ali da će i tome doći kraj. Sa opadanjem novoobolelih ljudi će se postepeno vraćati opuštenom načinu života, bez straha od infekcije.
- Na taj način štitimo sebe i druge ali i onemogućavamo da se virus širi i opstane. Samo zajedničkim snagama možemo uticati na suzbijanje epidemije - zaljučuje ona.
ZATVARAJU SE KAFIĆI I TRŽNI CENTRI? Nestorović upozorava, ovo NE SME DA SE DESI - danas se DONOSI ODLUKA
NOVA PRAVILA, OBAVEZNA ZA SVE! U Srbiji na bazen, u spa, u hotel više ne možete kao ranije
PRESELO IM DEČIJE SLAVLJE: Otkriveno kako je buknuo korona virus u Vranju
SRPSKI STRUČNJACI NAPRAVILI MASKU PROTIV KORONE: Da li biste je nosili?!
DR TIODOROVIĆ UPOZORAVA: Slučaj Vranja mora da nas vrati u OZBILjAN ODNOS prema epidemiji