Др Милић објаснила зашто тренутна ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА САМО ШКОДИ: Корона се ушушкала у ЉУДСКОМ ТЕЛУ
Већина научника у Европи мисли да ће доћи до другог таласа новог коронавируса, највероватније поново у другој половини ове године.
Корона вирус могао бити погоршан сезонским грипом или потенцијалним епидемијама малих богиња.
У недостатку вакцине, земље које нису толико погођене као Велика Британија, Италија или Шпанија требало би да пажљиво израчунају ризике попуштања мера затварања и социјалне дистанце...
Кренула инспекција! Објављен СПИСАК КАЗНИ у Србији: За НЕНОШЕЊЕ МАСКЕ - 20.000 динара
ОПАСНА ДЕЧИЈА БОЛЕСТ СЕ ПОЈАВИЛА У СРБИЈИ! После короне стиже КАВАСАКИЈЕВ СИНДРОМ, родитељи ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ
ШТА СЕ ДЕШАВА У ВРАЊУ? Психолошка граница од два одсто је премашена, спремају ли се нове мере?
Да ли је лакоћа с којом Србија живи, потпуно ноншалантно понашање и окупљање на јавним местима без адекватне заштите у овом тренутку за бригу, као и шта да очекујемо од лета и могућег поновног налета вируса рекла је докторка Марија Милић.
- Све зависи од самих карактеристика вируса, осетљивости популације на вирус (проценат популације која има имунитет на вирус), као и од социо-демографских, климатских и других фактора који утичу на просечан броја особа које инфицирана особа може заразити. Стога се интензитет вируса мења временом, а извесно је да се смањује и очекујемо да ће тако остати, делом због јачања колективног имунитета а делом и због осталих фактора нпр. климатских који нам тренутно иду на руку. Уколико дође до другог таласа пандемије противепидемијске мере се неће суштински мењати јер су дале добре резултате. Искуства након борбе са овим вирусом више од два месеца имамо довољно и овај вирус на јесен више неће бити нов - каже она.
Она додаје да је потребно више метеоролошких фактора чије би удружено деловање ослабило вирус.
- Резервоар овог вируса је човек и оно што за сада знамо, уколико гледамо инкубациони период, је да је вирус способан да "преживи" дуго у човеку и самим тим већи је ризик од преношења инфекције. Такође, уколико је већи број особа из нашег окружења осетљив на вирус, тачније није имао претходни контакт са вирусом и нема имунитет, већа је шанса да ће се вирус ширити. Метеоролошки фактори као што су температура, влажност ваздуха, УВ зрачење, брзина ветра утичу на стабилност животне средине и последично на одрживост вируса. Значи није само температуре оно сто убија вирус већ је потребно удружено деловање више метеоролошких фактора. Са повећањем температуре, уз повећање влажности ваздуха, појачано УВ зрачење могућност преношења вируса ће се смањити. Такође, током сунчаних дана више боравимо на отвореном где је могућност преношења вируса мања, а сунчани дани утичу позитивно на наш имуни систем производњом витамина Д. Упркос повољним климатским и другим факторима који утичу на смањење интензитета вируса, треба да будемо свесни да вирус циркулише у нашој популацији и да је стога веома важно да броја наших контаката са другим људима сведемо на минимум а последично и могућности -преношења вируса и његово преживљавање -објашњава докторка.
Она наводи да је још рано говорити о свакодневници без маски и заштитне опреме, али да ће и томе доћи крај. Са опадањем новооболелих људи ће се постепено враћати опуштеном начину живота, без страха од инфекције.
- На тај начин штитимо себе и друге али и онемогућавамо да се вирус шири и опстане. Само заједничким снагама можемо утицати на сузбијање епидемије - заључује она.
ЗАТВАРАЈУ СЕ КАФИЋИ И ТРЖНИ ЦЕНТРИ? Несторовић упозорава, ово НЕ СМЕ ДА СЕ ДЕСИ - данас се ДОНОСИ ОДЛУКА
НОВА ПРАВИЛА, ОБАВЕЗНА ЗА СВЕ! У Србији на базен, у спа, у хотел више не можете као раније
ПРЕСЕЛО ИМ ДЕЧИЈЕ СЛАВЉЕ: Откривено како је букнуо корона вирус у Врању
СРПСКИ СТРУЧЊАЦИ НАПРАВИЛИ МАСКУ ПРОТИВ КОРОНЕ: Да ли бисте је носили?!
ДР ТИОДОРОВИЋ УПОЗОРАВА: Случај Врања мора да нас врати у ОЗБИЉАН ОДНОС према епидемији