MAJKA OBOLELOG DEČAKA DRUGI PUT IMA MORBILE? Doktorka objasnila da li je moguće PONOVO se zaraziti
Posle velikog kašlja, preti i epidemija malih boginja.
Majka dečaka (15) koji je zvanično registrovan kao prvi slučaj malih boginja posle 10 meseci, drugi je poznati slučaj zaraze ovim virusom u Srbiji. Ona je zapravo prva dobila morbile, pa je potom zarazila i sina, koji inače nije vakcinisan, ali je potvrda o njenoj zaraženosti, na koju se sumnjalo, stigla dan kasnije. Dr Ivana Begović Lazarević, iznela je danas nove detalje ovog slučaja, ali se otvorilo i pitanje da li je majci ovo drugi put da ima male boginje, što je veoma redak slučaj, jer bi imunitet trebalo da bude trajan nakon preležane bolesti.
ZARAŽAVAJU SE SVI, OD BEBA DO STARIH! Upućeno HITNO upozorenje, raste broj obolelih u Srbiji
ZARAŽENA I MAJKA DEČAKA KOJI JE OBOLEO OD MALIH BOGINJA: Otkriveno kako su se zarazili morbilima, proveravaju se svi njihovi kontakti
DA LI STE VAKCINISANI PROTIV MALIH BOGINJA? Rođeni posle 1970. nisu zaštićeni, evo kako da proverite svoj status
Posle velikog kašlja, suočavamo se i s potencijalnom pretnjom od malih boginja. Prvi slučaj zabeležen je kod 15-godišnjeg tinejdžera u Srbiji. Dete koje nije vakcinisano protiv ovog virusa, završilo je u bolnici zbog komplikacija, uključujući upalu pluća.
Postavlja se pitanje da li se suočavamo s potencijalnom epidemijom malih boginja, posebno imajući u vidu broj nevakcinisane dece u Srbiji. O tome su u emisiji "Uranak" na televiziji K1 pričali dr Ivana Begović Lazarević, epidemiolog Gradskog zavoda za javno zdravlje, i dr Saša Milićević pedijatar.
U medijima se pojavila informacija, da je majka dečaka prva dobila male boginje, a dr Lazarević demantovala navode da je ona bila hospitalizovana.
- Mama nije bila hospitalizovana. Majka je imala akutnu formu bolesti koju je preležala kod kuće, ali prilikom prikupljanja podataka, kada je sumnjalo na bolest kod njenog sina, saznali smo da je majka imala vrlo slične simptome u istom periodu, pre nego što su se simptomi javili kod sina. Ona je uspešno preležala bolest u kućnim uslovima - rekla je doktorka Begović Lazarević.
Juče, kako dodaje, nakon što je postavljena sumnja da je majka prva obolela, stigla je potvrda da je kod nje dijagnostikovana infekcija morbila, s tim što je dijagnostika vršena na osnovu uzorka krvi, budući da je prošlo vreme za uzimanje brisa iz ždrela.
- Nikada nije bila hospitalizovana. Majka se zarazila van Srbije i prenela bolest svom sinu nakon povratka - kaže doktorka i dodaje da je epidemija moguća, jer nismo dostigli potrebni obuhvat vakcinisanih:
- Virus još uvek nije u cirkulaciji kod nas, ali s obzirom na trenutni stepen vakcinacije koji još nije dostigao 95 posto, postoji uvek rizik od pojave virusa morbila, koji je jedan od najzaraznijih. Ovo stvara povoljne uslove i predispozicije za širenje virusa među osetljivim grupama, posebno među osobama koje nisu vakcinisane, što može rezultirati povećanjem broja obolelih. Efekti ovoga će se verovatno pokazati u narednom periodu - objasnila je doktorka.
Ono što je poznato, to je da majka dečaka takođe nije vakcinisana, ali i da u kartonu piše da je kao mala već preležala male boginje.
- Majka je dala na uvid svoj zdravstveni karton u kome je naznačeno da je u detinjstvu preležala morbile. Međutim, imajući u vidu da je dijagnoza tada postavljana na osnovu kliničke slike, a ne laboratorijskih analiza, i da postoji mogućnost da drugi virusi izazivaju slične simptome, kao što su temperatura i osip, ta dijagnoza nije apsolutno pouzdana. Takođe, s obzirom na to da su morbili bolest koja se obično preležava samo jednom u životu, sumnja se da je majka zaista preležala ovu bolest ukoliko je sada imala potvrđeni slučaj. Ćerka u ovoj porodici je redovno vakcinisana i trenutno je u dobrom zdravstvenom stanju - kaže doktorka.
Begović Lazarević dodaje da je u slučaju ovog dečaka, "majka sledila savete lekara".
- U slučaju dečaka, majka je sledila savet lekara o odlaganju vakcinacije, međutim, Gradski zavod nema pisani dokument koji potvrđuje ovu preporuku. Dečak je trenutno u dobrom zdravstvenom stanju, i nadamo se da će sve dalje proteći bez problema - rekla je doktorka.
Epidemija malih boginja u Srbiji, poslednji put je zabeležena 2017/18 godine. Tada je bilo preko 6.000 obolelih i 15 smrtnih ishoda. Samo u Beogradu je bilo 2.100 zaraženih. Dr Ivana Beogović Lazarević kaže, da je tada obuhvat bio 98 posto.