МАЈКА ОБОЛЕЛОГ ДЕЧАКА ДРУГИ ПУТ ИМА МОРБИЛЕ? Докторка објаснила да ли је могуће ПОНОВО се заразити
После великог кашља, прети и епидемија малих богиња.
Мајка дечака (15) који је званично регистрован као први случај малих богиња после 10 месеци, други је познати случај заразе овим вирусом у Србији. Она је заправо прва добила морбиле, па је потом заразила и сина, који иначе није вакцинисан, али је потврда о њеној заражености, на коју се сумњало, стигла дан касније. Др Ивана Беговић Лазаревић, изнела је данас нове детаље овог случаја, али се отворило и питање да ли је мајци ово други пут да има мале богиње, што је веома редак случај, јер би имунитет требало да буде трајан након прележане болести.
ЗАРАЖАВАЈУ СЕ СВИ, ОД БЕБА ДО СТАРИХ! Упућено ХИТНО упозорење, расте број оболелих у Србији
ЗАРАЖЕНА И МАЈКА ДЕЧАКА КОЈИ ЈЕ ОБОЛЕО ОД МАЛИХ БОГИЊА: Откривено како су се заразили морбилима, проверавају се сви њихови контакти
ДА ЛИ СТЕ ВАКЦИНИСАНИ ПРОТИВ МАЛИХ БОГИЊА? Рођени после 1970. нису заштићени, ево како да проверите свој статус
После великог кашља, суочавамо се и с потенцијалном претњом од малих богиња. Први случај забележен је код 15-годишњег тинејџера у Србији. Дете које није вакцинисано против овог вируса, завршило је у болници због компликација, укључујући упалу плућа.
Поставља се питање да ли се суочавамо с потенцијалном епидемијом малих богиња, посебно имајући у виду број невакцинисане деце у Србији. О томе су у емисији "Уранак" на телевизији К1 причали др Ивана Беговић Лазаревић, епидемиолог Градског завода за јавно здравље, и др Саша Милићевић педијатар.
У медијима се појавила информација, да је мајка дечака прва добила мале богиње, а др Лазаревић демантовала наводе да је она била хоспитализована.
- Мама није била хоспитализована. Мајка је имала акутну форму болести коју је прележала код куће, али приликом прикупљања података, када је сумњало на болест код њеног сина, сазнали смо да је мајка имала врло сличне симптоме у истом периоду, пре него што су се симптоми јавили код сина. Она је успешно прележала болест у кућним условима - рекла је докторка Беговић Лазаревић.
Јуче, како додаје, након што је постављена сумња да је мајка прва оболела, стигла је потврда да је код ње дијагностикована инфекција морбила, с тим што је дијагностика вршена на основу узорка крви, будући да је прошло време за узимање бриса из ждрела.
- Никада није била хоспитализована. Мајка се заразила ван Србије и пренела болест свом сину након повратка - каже докторка и додаје да је епидемија могућа, јер нисмо достигли потребни обухват вакцинисаних:
- Вирус још увек није у циркулацији код нас, али с обзиром на тренутни степен вакцинације који још није достигао 95 посто, постоји увек ризик од појаве вируса морбила, који је један од најзаразнијих. Ово ствара повољне услове и предиспозиције за ширење вируса међу осетљивим групама, посебно међу особама које нису вакцинисане, што може резултирати повећањем броја оболелих. Ефекти овога ће се вероватно показати у наредном периоду - објаснила је докторка.
Оно што је познато, то је да мајка дечака такође није вакцинисана, али и да у картону пише да је као мала већ прележала мале богиње.
- Мајка је дала на увид свој здравствени картон у коме је назначено да је у детињству прележала морбиле. Међутим, имајући у виду да је дијагноза тада постављана на основу клиничке слике, а не лабораторијских анализа, и да постоји могућност да други вируси изазивају сличне симптоме, као што су температура и осип, та дијагноза није апсолутно поуздана. Такође, с обзиром на то да су морбили болест која се обично прележава само једном у животу, сумња се да је мајка заиста прележала ову болест уколико је сада имала потврђени случај. Ћерка у овој породици је редовно вакцинисана и тренутно је у добром здравственом стању - каже докторка.
Беговић Лазаревић додаје да је у случају овог дечака, "мајка следила савете лекара".
- У случају дечака, мајка је следила савет лекара о одлагању вакцинације, међутим, Градски завод нема писани документ који потврђује ову препоруку. Дечак је тренутно у добром здравственом стању, и надамо се да ће све даље протећи без проблема - рекла је докторка.
Епидемија малих богиња у Србији, последњи пут је забележена 2017/18 године. Тада је било преко 6.000 оболелих и 15 смртних исхода. Само у Београду је било 2.100 заражених. Др Ивана Беоговић Лазаревић каже, да је тада обухват био 98 посто.