SUŠA I ŽEĐ U SELIMA ŠIROM SRBIJE " Muka velika, vrlo je teško" kako napojiti 5.000 grla stoke bez vode po ovoj vrućini
Još aktivan izvor ili rečica, za domaćinstva koja u svojim štalama imaju i do 50 grla krupne stoke, u ovo vreme pravo su blago do koga stižu, dnevno prelazeći i više desetina kilometara.
U Čačku, Požegi, Arilju, Lučanima i Gornjem Milanovcu - na snazi je vanredna situacija zbog otežanog vodosnabdevanja. Ugroženo je oko 250.000 potrošača, a građanima - upućen apel da vodu racionalno troše. Zbog velike suše, nedostaje voda za napajanje stoke u Gadžinom Hanu, a restrikcije su i u Topoli. Meštani Božetića - najveće novovaroške mesne zajednice imaju dodatne muke - kako napojiti gotovo 5.000 grla krupne stoke.
VIKEND JE PRED NAMA, A SA NJIM I PAKLENE GUŽVE NA GRANICAMA: Naoružajte se strpljenjem ako putujete, evo gde se najduže čeka
RASTE BROJ ZRAŽENIH, ALI I STRAH OD NOVOG TALASA I MERA: Dr Adžić uputila oštro upozorenje - zna se u čemu je spas
PRAVDA JOŠ SLEPA ZA UBIJENU SRPSKU DECU: Navršilo se 18 godina od MUČKOG ALBANSKOG NAPADA u Goraždevcu
Još aktivan izvor ili rečica, za domaćinstva koja u svojim štalama imaju i do 50 grla krupne stoke, u ovo vreme pravo su blago do koga stižu, dnevno prelazeći i više desetina kilometara.
- Muka je velika, vrlo teško. Ja sam zadužen za to. Po ceo dan to radim i ne stižem ništa pored toga. Dolazim 2-3 puta na dan, po 15 kilometara puta, trošim gorivo, vreme - kaže Draško Jelić iz Debelja.
- Dogonimo sa buradima i sa buračama. Ima malo kući ali nema dovoljno. Moraš sve da ostaviš da dognaš im vodu, da ih teramo kao ranije u pašu, nema to ko da radi, paše zarasle, gde su bila pojilišta ne može se proći više - žali se Mihailo Perošević iz Štitkova.
Od Vrševine do Tisovice, vrela u Štitkovu, gde je kome bliže i gde potoci i rečice nisu presušili, meštani se bore za svaku kap vode.
- Za krave, njih šest svaki drugi dan idem za vodu. A kući, dole, imam neko močilo za junad, ali gotovo je da presuši. Više ne znam šta ću ni kako ću - rekao je Boško Jelić iz Debelja.
I tek što su pomislili da je njihovim mukama kraj, prošle godine epidemija je zaustavila izgradnju vodovoda, na koji čekaju - četiri decenije. Radovi su sada nastavljeni, ali iz skromnog budžeta opštine za ovu godinu, izdvojeno je svega 30 miliona dinara, a vrednost projekta je znatno veća.
- Ono što je sigurno to jeste da ćemo ove godine položiti cevi, da ćemo raspisati javnu nabavku da uradimo kaptažu na izvorištu i to je najskuplji deo u ovom projektu od 138 miliona dinara i da ćemo pored kaptaže raspisati javnu nabavku za izgradnju jedne crpne stanice na kraju ovog potisnog voda - naveo je predsednik opštine Nova Varoš Rade Vasiljević.
Do sada su urađena dva od sedam kilometara primarne mereže, ali će, nadaju se, uz podršku države i veća sredstva iz budžeta za iduću godinu, do kraja naredne građevinske sezone voda stići i do najžednijih sela novovaroške opštine.