Dr Radmila Smiljanić koju niko neće zaboraviti: Ovako je užička heroina spašavala ljudske živote
Doktorka Radmila Smiljanić (1955-2021) iz Užica preminula je u petak od posledica koronavirusa, a Srbija će je pamtiti kao izvanrednog stručnjaka i borca, koja je radeći kao lekar, a dugi niz godina i kao načelnica užičke Transfuzije krvi, dala ogroman doprinos za zdravstvo ovog grada.
Bivša načelnica transfuziologije u Opštoj bolnici u Užicu dr Radmila Smiljanić svojim predanim radom i stručnošću tokom karijere spasila je na hiljade života. Ceo radni vek je provela u Opštoj bolnici Užice i zaslužna je za razvoj transfuziološke službe u toj ustanovi.
Dr Smiljanić rođena je 1955.godine u Lučanima, a iza sebe je ostavila tri sina. Nakon završenog Medicinskog fakulteta u Beogradu, specijalizovala se za transfuziologiju, a onda je subspecijalizaciju iz imunologije i alergologije završila na Medicinskom fakultetu u Zagrebu. Prvi posao dobila je u Službi za transfuziju Opšte Bolnice Užice, gde je ostala da radi ceo svoj život.
U dva navrata bila je načelnica Službe za transfuziju u periodu od 2001-2005., potom 2016.i 2018. godine. U međuvremenu bila je i šef Odseka za dijagnostiku poremećaja hemostaze 2010-2016., 2016-2018., mentor za edukaciju lekara na specijalizaciji, na koju je postavljena od strane Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, a do odlaska u penziju 2020. godine, bila je lekar specijalista u Službi za transfuziju Opšte bolnice Užice.
Zalagala se za formiranje samostalne Službe za transfuziju koja će pružiti stanovništvu pravovremenu, dovoljnu, kvalitetnu i bezbednu transfuzionu terapiju. Život je posvetila za ostvarenje tog cilja. Postavljanjem za Načelnika Službe za transfuziju od 2001.-2005.god dr Radmila Smiljanić je postavila novi koncept rada Službe za transfuziju Opšte bolnice Užice. Započela je opremanje savremenom opremom, nabavila informacioni sistem sa softerskim programom, započela edukaciju osoblja Službe za transfuziju.
Iza čuvene doktorke ostao je niz uspešno realizovanih projekata koji su doprineli da se bolnica u Užicu osavremeni, a osoblje bude profesionalnije i obrazovanije, jer to je ono što je neophodno za lečenje i ozdravljenje pacijenata.
Realizovala je projekat "Doprinos razvoju dobrovoljnog davalaštva krvi u Zlatiborskom okrugu” čime je omogućen razvoj dobrovoljnog davalaštva i podizanje nivoa transfuziološke usluge i sa aspekta primaoca i davaoca usluga. Stalnim edukacijama je započeto stvaranje visokoproduktivnih profesionalnih timova Službe za transfuziju opšte bolnice Užice. Uvođenjem informacionog sistema obezbeđeni su uslovi za izradu baze podataka za dobrovoljne davaoce krvi, kao i praćenje svih aktivnosti,uključujući i kontrolu zdravstvenog stanja davaoca i primaoca krvi.
Projektom ”Intraoperativno spašavanje - najbezbedniji oblik transfuzionog zbrinjavanja” nabavljen aparat za intraoperativno spasavanje krvi, kojim je spaseno mnogo života u Opštoj bolnici Užice. Na zahtev hirurga 2001. godine doktorka Radmila Smiljanić pripremila je i izdala „Priručnik za autolognu transfuziju“ čime je olakšala uvođenje Programa autologne transfuzije u Opštu bolnicu Užice.
Takođe, pokrenula je i od 2003. godine samostalno prikupljanje krvi na teritoriji Zlatiborskog okruga u organizaciji Službe za transfuziju Opšte bolnice, što je dodatno doprinelo još kvalitetnijem transfuzionom zbrinjavanju obolelih, a realizovano uz pomoć Ministarstva zdravlja, dobrovoljnih davalaca krvi, Crvenog Krsta i aktivnošću društvene zajednice Zlatiborskog okruga. Izradila je i implementirala projekat afereznih procedura u saradnji sa Regionalnom komisijom dobrovoljnih davalaca Zlatiborskog okruga, čime je produžen i spašen život mnogim obolelim od malignih i vaskularnih bolesti.
Tokom svog rada, pokrenula je i program proizvodnje ABO seruma u uslovima sankcija i nestašice seruma za određivanje krvnih grupa. U uslovima nemogućnosti uvoza opreme usled sankcija, organizovala je pravljenje mešalice za trombocite koju su konstruisali inženjeri Valjaonice bakra Sevojno, čime je produžen vek trombocita sa 5 časova na 6 dana i postignuto bezbedno snabdevanje obolelih sa trombocitnom transfuzijom i spašavanje života posebno obolelih koji su na Hemioterapiji u okviru lečenja od malignih bolesti.
Veliki uspeh ostvarila je i na polju savremenog lečenja obolelih kroz uvođenje novih lekova, kao i nabavkom aparata Rotem kojim se mogu preduprediti krvarenja blagovremenom primenom odgovarajuće transfuzione terapije u kardiohirurških pacijenata, a inicirala je i nabavku Laminarne komore za Onkološku službu Opšte bolnice Užice, čime je prema svetskim standardima mogla da se priprema citostatska terapija za obolele od malignih bolesti.
Tokom svog lekarskog staža učestvovala je na mnogobrojnim stručnim sastancima, kongresima i seminarima, a sa svojih 20 autorskih i 31-im koautorskim radom doktorka Smiljanić zasigurno će ostati zapamćena među svojim kolegama.
Dr Radmila Smiljanić je i nosilac titule počasni građanin grada Užica, a dodeljena su joj i priznanja Srpskog lekarskog društva RS, Dobrovoljnih davalaca krvi Užice, Novi Varoš, Prijepolje, Novi Sad, Kruševac i Republika Srpska, kao i priznanje direktora CRDA programa za Zapadnu Srbiju za izuzetno zalaganje i implementaciju programa Revitalzacije zajednice kroz demokratsku akciju. U studiji lista „Blic“ 2006. godine izabrana je među „100 najboljih lekara u Srbiji“. Postavljena je 2002. godine za eksperta za transfuziologiju i člana Evaluacione komisije Evropske agencije za rekonstrukciju u programu za reorganizaciju Nacionalne transfuziološke službe Republike Srbije.
Zalagala se kao ekspert i evaluator za interese stanovnika Srbije za pravovremeno, dovoljno, kvalitetno i bezbedno transfuziono zbrinjavanje. Nakon odlaska u penziju 2020. godine je imala potrebu i želju da nastavi borbu za zdravlje i blagostanje građana Užica i Zlatiborskog okruga. Opredelila se za borbu kroz politiku, predstavljanjem građana Užica. Bila je kandidat za gradonačelnika Užica i do poslednjih trenutaka života samostalni odbornik u Skupštini grada Užica. Sa svojim saradnicima je tokom 2021. godine osnovala pokret “Odlučno za Srbiju”.
Doktorka Radmila Smiljanić u amanet svojim kolegama ostavila je uređenu i veoma uspešnu Službu za transfuziju Opšte bolnice Užice, od koje zavise i bolnica u Prijepolju, Priboju i Požegi, a nesumnjivo je da će se ta ustanova i dalje razvijati ukoliko se budu primenjivali principi čuvene dr Smiljanić i ako se bude pratio njen rad i trud koji je uložila da zdravstveni sistem Zlatiborskog okruga bude po meri građana i u službi njihovog zdravlja.