DR RADOVANOVIĆ UPOZORAVA: Ako odustanemo od epidemijskih mera, DRUGI TALAS VEĆ U JUNU
Kada zagusti, spas mogu da pruže samo pravi profesionalci. I građani su, bar velikim delom, naučili kako da se čuvaju.
Epidemiolog, profesor Medicinskog fakulteta u penziji, Zoran Radovanović izjavio je da je "navodno slabljenje koronavirusa grdna zabluda", kao i da su neznanje i neosnovano priželjkivanje dva razloga njenog nastanka i upornog održavanja.
Odluči ko će biti novi premijer i ministri u Vladi
DOKTOR DELIĆ UPOZORAVA NA GORUĆI PROBLEM: Mladi medicinari moraju više da se zainteresuju za INFEKTOLOGIJU
PRESEK STANJA: U Srbiji obolele još 82 osobe, za 24 sata preminulo DVOJE LJUDI
"Nije se promenila ubojitost virusa, već njegova mogućnost da se nesmetano prenosi, za šta su zaslužne protivepidemijske mere", rekao je Radovanović na pitanje kolika je sada realna opasnost od virusa i koliko je zapravo oslabio.
Kako je naveo, "i sami zagovornici teze o virusovom posrnuću odustali su od svog viđenja kad su, pred kraj ovog talasa epidemije, počeli da pristižu podaci o masovnom umiranju u niškom staračkom domu".
- Pošto smo razjasnili tu predrasudu, da pređemo na odgovor: stvarna opasnost je danas mnogo manja nego pre nekoliko nedelja, ali nije minula. Od strpljenja i mudrosti donosilaca odluka zavisi dalji razvoj događaja - objasnio je Radovanović.
On je naveo da je "nedeljama život bio skoro sasvim zamro, što ni srpska ni neka mnogo jača privreda ne može dugo da izdrži".
- Vraćanje u uobičajen kolosek je neminovnost. Jedino je važno da popuštanje mera bude postupno i da se neke od njih razvuku bar do početka juna - rekao je Radovanović.
On je upozorio da "najstariji deo populacije mora da ostane oprezan sve dok se broj novoobolelih ne svede na nulu ili bar bude manji od pet do deset osoba".
- Pozornost se prevashodno odnosi na održavanje fizičkog rastojanja i pranje ruku. Dobro bi bilo da te navike postanu trajna norma - naglasio je Radovanović.
- Ova bolest ne može spontano da nestane. Kada bismo trenutno odustali od protivepidemijskih mera, mogli bismo da se suočimo sa drugim talasom pre kraja juna. Dovoljno smo razumni da to ne učinimo, pa se dramatičniji susret sa virusom, uz njegovu eventualnu sporadičnu pojavu tokom leta, očekuje na jesen ili početkom zime.