ДР РАДОВАНОВИЋ УПОЗОРАВА: Ако одустанемо од епидемијских мера, ДРУГИ ТАЛАС ВЕЋ У ЈУНУ
Када загусти, спас могу да пруже само прави професионалци. И грађани су, бар великим делом, научили како да се чувају.
Епидемиолог, професор Медицинског факултета у пензији, Зоран Радовановић изјавио је да је "наводно слабљење коронавируса грдна заблуда", као и да су незнање и неосновано прижељкивање два разлога њеног настанка и упорног одржавања.
Одлучи ко ће бити нови премијер и министри у Влади
ДОКТОР ДЕЛИЋ УПОЗОРАВА НА ГОРУЋИ ПРОБЛЕМ: Млади медицинари морају више да се заинтересују за ИНФЕКТОЛОГИЈУ
ПРЕСЕК СТАЊА: У Србији оболеле још 82 особе, за 24 сата преминуло ДВОЈЕ ЉУДИ
"Није се променила убојитост вируса, већ његова могућност да се несметано преноси, за шта су заслужне противепидемијске мере", рекао је Радовановић на питање колика је сада реална опасност од вируса и колико је заправо ослабио.
Како је навео, "и сами заговорници тезе о вирусовом посрнућу одустали су од свог виђења кад су, пред крај овог таласа епидемије, почели да пристижу подаци о масовном умирању у нишком старачком дому".
- Пошто смо разјаснили ту предрасуду, да пређемо на одговор: стварна опасност је данас много мања него пре неколико недеља, али није минула. Од стрпљења и мудрости доносилаца одлука зависи даљи развој догађаја - објаснио је Радовановић.
Он је навео да је "недељама живот био скоро сасвим замро, што ни српска ни нека много јача привреда не може дуго да издржи".
- Враћање у уобичајен колосек је неминовност. Једино је важно да попуштање мера буде поступно и да се неке од њих развуку бар до почетка јуна - рекао је Радовановић.
Он је упозорио да "најстарији део популације мора да остане опрезан све док се број новооболелих не сведе на нулу или бар буде мањи од пет до десет особа".
- Позорност се превасходно односи на одржавање физичког растојања и прање руку. Добро би било да те навике постану трајна норма - нагласио је Радовановић.
- Ова болест не може спонтано да нестане. Када бисмо тренутно одустали од противепидемијских мера, могли бисмо да се суочимо са другим таласом пре краја јуна. Довољно смо разумни да то не учинимо, па се драматичнији сусрет са вирусом, уз његову евентуалну спорадичну појаву током лета, очекује на јесен или почетком зиме.