DR TIODOROVIĆ KONAČNO OTKRIO: Da li se u Kriznom štabu Srbije razmatra o uvođenju policijskog časa?
Epidemiolog prof. dr Branislav Tiodorović, član Kriznog štaba za borbu protiv korona virusa izjavio je juče u Nišu da u tom telu niko ne podržava ponovno uvođenje policijskog časa kao mere protiv širenja epidemije virusa korona.
- Brojke sada jesu veće od onih u martu i aprilu kada smo uveli policijski čas, ali sve dok možemo da kontrolišemo situaciju, nećemo uvoditi policijski čas - izjavio je Tiodorović u Hali Čair koja se priprema za novu privremenu kovid bolnicu.
On je rekao da su škole sada najsigurnija mesta, jer se "dobro sprovodi model zaštite", kako škole rade i Nemačkoj, Francuskoj i Velikoj Britaniji kojima je bitno da radi prosveta.
DECA LAKŠE PRELEŽE KOVID? Zašto najmlađi imaju blaže simptome i kakve posledice ostavlja na njih
VANREDNA SITUACIJA U DIMITROVGRADU: Obavezno je poštovanje mera, zabranjena okupljanja u parkovima i na igralištima
"10.000 ZARAŽENIH NAM ŠETAJU ULICAMA" Dr Kon stalno apeluje da se uvede ZABRANA KONTAKATA, a šta ona zapravo predstavlja?
Tiodorović je rekao da je stanje na jugu Srbije povoljnije nego na severu i da ljudi ne smeju da se opuštaju jer to može da se promeni za nekoliko dana.
Dodao da veliki epidemiloški rizik predstavlja to što stanovnici Bujanovca, Vranja i Preševa idu u Makedoniju po jefitnije gorivo i druge potrepštine.
- Broj novozaraženih korona virusom u Beogradu prelazi u eksponencijalni porast, u Vojvodini i delu zapadne Srbije je izrazito povećanje broja zaraženih, dok se u Nišu epidemiloška situacija još može oceniti kao nesigurna, ali sa tendecijom da pređe u nepovoljnu. U Beogradu je između 60 i 70 odsto ukupnog broja pozitivnih. Severni deo Srbije, Vojvodina, Novi Sad, ali i deo zapadne Srbije, Šabac, Valjevo, Čačak, ima jedno izrazito povećanje i tamo se očigledno epidemija kreće jednom tendencijom značajnijeg porasta - rekao je Tiodorović.
Kako je naveo, u Nišu i na celoj teritoriji jugoistočne Srbije danas je 91 novozareženi, dok ih je pre dva dana je bilo 78 što, kaže, nije veliko povećanje, te da je u Juri nešto bolja situacija poslednjih dana.
Upozorio je da se situacija i tu može promeniti svega za nekoliko dana.
Strože mere lokalno, ako moraju
- Dovoljno je ovo što se dešava na jugu Srbije, Vranje Bujanovac, Preševo, pelaze granicu, idu u Severnu Makedoniju da bi se se snabdeli jeftinijim benzinom i potrepštinama. To se dešava u Mačvi i Podrinju u odnosu na Republiku Srpsku. To su veliki rizici - rekao je Tiodorović.
Kaže da se zalaže za to da se sagleda i ocenjuje i procenjuje epidemiološka situacija prema lokalnoj sredini, odnosno ne samo prema apsolutnim brojkama, nego po ponašanju stanovništva i radu lokalne samouprave u kontroli bez koje nema ni sprovođenje mera.
Naveo je da, ako se u nekoj lokalnoj sredini ne sprovode mere prilikom organizovanja događaja, ili u kafićima i splavovima, moraju da se uvedu i neke strože mere sve do toga da obezbedite da nema kontakata.
- To je možda lakše reći nego učiniti, ali ćemo morati da učinimo sve da bi smanjili mogućnost širenja infekcije - poručio je Tiodorović.
Rekao je da predstojeće dopune Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti neće doneti velike promene, ali da će omogućiti veću kontrolu.
Kaže da se od početka bio za to da stanovništvo mora da dobije potpunu, pravovremenu i realnu informaciju i da zna koliko u njegovom gradu ima pozitivnih.
Poručio je da ne treba da stvaramo kod naroda nepotreban strah, jer nam nije potrebna panika, nego je potrebno da budemo oprezni, koncentrisani, solidarni i spremni da sprovodimo sve mere kako bismo smanjili rizik obolevanja.